spot_img
-5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelRuslar için en popüler vizesiz ülkeler açıklandı 

Ruslar için en popüler vizesiz ülkeler açıklandı 

Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği (RST) Başkan Yardımcısı Dmitry Gorin, Türkiye, Mısır ve Tayland’ın Ruslar için en popüler vize gerektirmeyen ülkeler olmaya devam ettiğini söyledi.

Gorin RIA Novosti’ye yaptığı açıklamada, Rus turistlerin birçok ülkeye vizesiz olarak tatile gidebildiğini belirtirken, “En popüler destinasyonlar ise Türkiye, Mısır ve Tayland” diye konuştu.

Belarus, Ermenistan, Kazakistan, Azerbaycan, Özbekistan, Gürcistan ve Sırbistan’ın özel giriş izni olmadan ziyaret edilebileceğini de sözlerine ekleyen RST Başkan Yardımcısı, ayrıca Maldivler, Endonezya, Vietnam, Küba, Dominik Cumhuriyeti ve Venezuela’ya seyahatlerin de popüler olduğunu vurguladı.

Gorin, Rusya’dan Türkiye’ye turist akışının 2023 yılında yaklaşık 7 milyon kişiye ulaşabileceğini söylerken, aynı zamanda, geçen yılın sonunda bu rakamın 5 milyon kişi civarında olduğuna dikkat çekti.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), 2022 yılı sonuçlarına göre Türkiye’yi ziyaret eden Rus turist sayısının 5 milyon 300 bin kişiye ulaşacağını tahmin etmişti.

Analitik hizmetinin verilerine atıfta bulunan ATOR,  kış sezonunda Rusya’nın şehirlerinden Türkiye’ye alışılmadık derecede geniş rota ağı ve uçuş sayısı sayesinde turist akışında keskin artış beklendiğinin altını çizerken, aynı zamanda kasım ayında Türkiye’yi ziyaret eden Rus turist sayısında rekora ulaşıldığını vurguladı.

Açıklamada, “Rusya’nın farklı şehirlerinden Türkiye’ye uçuş imkanı ve alışılmadık sefer sayısı sayesinde aralık ayında en az 300 bin Rus turistin Türkiye’yi ziyaret etmesi beklenmekte, 2022 yılının tamamında ülkenin toplamda 5 milyon 300 bin Rus turisti ağırlayabileceği tahmin edilmektedir” denildi.

ATOR, T.C Turizm ve Kültür Bakanlığı’na göre Ocak-Kasım 2022’de 4,9 milyon Rus turistin Türkiye’yi ziyaret ettiğini belirtirken, bu rakamların  2019’un aynı dönemine göre yüzde 28,2 daha düşük olduğunu, ancak kasım ayında Türkiye’yi ziyaret eden Rus turist sayısının geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 62,2, 2019 yılına kıyasla ise yüzde 8,6 daha fazla olarak 312 bin 500 kişiye ulaştığını bildirdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img