spot_img
-6.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomi Otkritie Bank’ın yeni sahibi VTB olabilir

 Otkritie Bank’ın yeni sahibi VTB olabilir

Daha önce kayyum atayarak satışa çıkardığı finans kuruluşu Otkritie Bank’a bir türlü alıcı bulamayan Rusya Merkez Bankası’nın bankanın satışı konusunda VTB ile ön anlaşmaya vardığı iddia edildi.

Müzakerelere yakın kaynakların finans haberleriyle tanınan Frank Media portalına yaptığı açıklamada, VTB yönetiminin Merkez Bankası ile Otkritie Bank’ın satın alımı için şartlar konusunda anlaştığı bildirilirken, yayına göre anlaşma yakın gelecekte açıklanacak.

Frank Media’nın muhatapları, Otkritie Bank’ın neredeyse bankanın sermayesine eşit bir tutara satılacağını vurgularken, bu nedenle işlemin son dönemde bankacılık sektörünün en büyük anlaşmalarından biri olabileceği tahmin ediliyor.

RBK Haber, 1 Temmuz itibariyle bankanın sermayesinin 369 milyar ruble olarak tahmin edildiğini yazarken, Frank Media’ya göre ise 30 Kasım’a kadarki raporlar dikkate alındığında Otkritie Bank’ın piyasa değerinin 328-374 milyar ruble bandında yer aldığı düşünülüyor.

Uzmanlar, bankanın satış anlaşmasında belirlenecek tutarın belirlenen aralığın biraz üzerinde olacağını söylerken, VTB’nin bankayı satın almasıyla Merkez Bankası’nın kayyum atanmasından sonra Otkritie Bank’ın bilançosunda tuttuğu yaklaşık 100 milyar rublelik federal tahvilleri (OFZ) kullanmayı beklediği de aktarıldı.

İşlemin tamamlanmasının ardından Otkritie Bank’ın tüm mali varlıklarının VTB Group’un bakiyesine aktarılacağı ve bankacılık lisansının büyük olasılıkla devredilebileceğini vurgulayan kaynaklar, ancak nihai kararın işlem tamamlandıktan sonra verileceğinin de altını çiziyor.

Yönetim kurulu üyelerinin yetkileri yıl sonunda sona eren Otkritie Bank’ın üyelerinin görev sürelerinin yenilenmesinin ise düşünülmediği eklendi.

2017 yılında Merkez Bankası tarafından kayyum atanarak yeniden yapılandırılan Otkritie Bank, varlıkları açısından Rus bankacılık sisteminde sekizinci sırada yer alıyor.

2021 yılı sonunda gazetecilere konuşan Otkritie Bank Başkanı Mikhail Zadornov, Kasım ayında şirket yönetiminin potansiyel yatırımcılarla birkaç toplantı yaptığını söylemiş, bankayı satın almak isteyenler arasında yabancıların da bulunduğunu kaydetmişti.

Bu yılın haziran ayında Merkez Bankası’nın bankayı bir diğer kamu bankası VTB Bank’a devlete bağlı rekabet kurumu Federal Anti-Tekel Servisi (FAS) onayı olmadan satmaya hazırlandığı iddia edilmişti.

Yeni yasa değişikliklerinin yürürlüğe girmesiyle birlikte Rusya Merkez Bankası Yönetim Kurulu’nun halka açık anonim şirketi olan kredi kuruluşu Otkritie Bank’ın iflas önleme tedbirleri kapsamında edinilen hisselerinin belirlenen piyasa değerinden VTB Bank’a satışına karar verme hakkına sahip olacağı vurgulandı.

Değişiklik sonrasında Merkez Bankası Yönetim Kurulu’nun bankanın satışına ilişkin alacağı kararın kredi kuruluşlarının hisselerinin açık artırmada satılmasını zorunlu kılan iflas yasası normlarına tabi olmayacağı, satışta aynı zamanda FAS tarafından verilmesi gereken izne gerek duyulmayacağı eklendi.

Unicredit, satın alma anlaşmalarından çekilmişti

Bu yılın ocak ayında Rus bankasının mali durum tespitini başlatan İtalyan bankası Unicredit, Otkritie Bank’ı satın alma planlarına son verdiğini duyurmuştu.

Kommersant gazetesinin Rusya Merkez Bankası’na yakın bir kaynaktan aldığı bilgiye göre, Unicredit’in başlangıçta Otkritie Bank’ı satın almaya ciddi bir ilgi göstermediği iletilirken, bir diğer kaynak ise 11 Ocak’ta Unicredit’in bankayı satın alma konusundaki faaliyetlerinin güvenlik garantileri ile ilgili müzakereler sonrasında son bulduğunu aktardı.

12 Mart’ta Batı yaptırımlarına maruz kalan bankanın hisselerinin satışına yönelik hazırlıkları askıya almaya karar veren Merkez Bankası, satış işlemlerine ne zaman başlanacağına dair herhangi bir açıklama yapmamıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img