spot_img
-6.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya, petrol tanker filosu oluşturdu

Rusya, petrol tanker filosu oluşturdu

Londra merkezli uluslararası iş gazetesi Financial Times, Batı’nın petrol yaptırımlarına karşı Rusya’nın sahipleri bilinmeyen petrol tankerlerinden oluşan bir “gölge filo” oluşturduğunu bildirdi.

Uluslararası nakliye komisyoncularının bu yıl ham petrol taşımak için Rusya’nın 100’den fazla gemi satın aldığını tahmin ederken, çoğunlukla anonim olarak gerçekleşen tanker alımlarının kayıtlarda görünen isimsiz ve yeni alıcıların sayısındaki önemli artışla kanıtlandığını bildiren gazeteye konuşan Braemar tanker filosu araştırma müdürü Anoop Singh, gemilerin tipik olarak 12-15 yaşında olduğunu ve önümüzdeki birkaç yıl içinde hurdaya çıkarılmalarının beklendiğini söyledi. 

Rusya’nın en büyük ikinci kamu bankası VTB’nin başkanı Andrey Kostin,  ekim ayında yaptığı açıklamada ülkenin tanker filosunu genişletmek için yaklaşık 16,2 milyar dolar harcaması gerektiğini söylemişti.

Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak Mart ayında yaptığı açıklamada Rusya’nın yaptırımlar sonrası kendi “petrol tedarik zincirini” oluşturacağını belirtmişti.

Ekim ayında uluslararası finans haberleri ajansı Bloomberg’e konuşan Maersk Tankers CEO’su Christian Ingerslev, son altı ayda adı açıklanmayan alıcılara kaç gemi satıldığına bakıldığında, onları taşımak için bir filonun inşa edildiğinin belli olduğunu söylerken, denizyolu nakliye komisyoncusu Braemar, Rusya’nın daha önce İran ve Venezuela petrolünü taşımak için kullanıldığı iddia edilen 240 gemiye ihtiyacı olacağına inanıyor.

Braemar, bu miktarın bile Asya piyasalarına günde 4 milyon varil seviyesindeki ihracatı desteklemeye yetmeyeceğini söylerken, 5 Aralık’tan önce Dubai, Hong Kong, Singapur ve Kıbrıs gibi ülkelerde bulunan ve ismi açıklanmayan kuruluşlardan tanker ticaretinin keskin bir şekilde arttığını sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img