spot_img
-6.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya’dan Kuzey Denizi Rotası’ndan geçecek gemiler için yeni tedbir

Rusya’dan Kuzey Denizi Rotası’ndan geçecek gemiler için yeni tedbir

Rusya’da meclisin üst kanadı Federasyon Konseyi, yabancı savaş gemilerini Kuzey Denizi Rotası boyunca geçiş konusunda Rusya Federasyonu’nu 90 gün önceden uyarmakla yükümlü kılan kararı onayladı.

Konseyin resmi sayfasında yayınlanan açıklamada, yabancı savaş gemilerinin Rusya’ya 90 gün önceden haber vermeleri koşuluyla Kuzey Denizi Rotası’ndan (NSR) geçebilecekleri yasanın onaylandığı belirtilirken, yeni yasaya göre bir limana, deniz üssüne veya savaş gemilerine uygun geçici herhangi bir üsse girme amacı olmayan Kuzey Denizi Rotası üzerinde bir yabancı savaş gemisi veya diğer devlet gemilerinin 90 gün önceden bildirim göndermesi gerekiyor.

Daha önce Rusya’nın yabancı gemilerden Kuzey Denizi Rotası boyunca geçiş için bildirim talep etmediği hatırlatılan yasanın açıklayıcı mesajında, “Buzların erimesine yol açan küresel iklimdeki değişiklik, kaçınılmaz olarak yalnızca NSR boyunca Avrupa ve Asya arasındaki transit kargo taşımacılığının hacminde bir artışı değil, aynı zamanda çeşitli devletlerin deniz faaliyetlerinin yoğunlaşmasını da gerektiriyor” ifadelerine yer verildi.

Yasa, savaş gemilerinin ve nükleer santralli gemilerin yanı sıra nükleer, tehlikeli veya zehirli maddeler taşıyan gemilerin NSR’ye girerken gerekli belgeleri gemide bulundurmaları, özel önlemler almaları ve izin belgesinde belirtilen rotayı izlemelerini şart koşuyor.

Ayrıca Rusya, karasularında ve iç sularında yabancı savaş gemilerinin ve diğer devlet gemilerinin geçişini derhal durdurabilme hakkına sahip olurken, yeni yasa, bu eylemin seyir uyarısında duyurulmasından sonra yürürlüğe girmesine izin veriyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img