spot_img
-6.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiBukharov: Rusya’daki restoran ve otellerin geliri bir önceki yıl seviyesinde kalacak

Bukharov: Rusya’daki restoran ve otellerin geliri bir önceki yıl seviyesinde kalacak

Ülkede ilk kez düzenlenen Rus Şarap Forumu’nda konuşan Rusya Restoran ve Otelciler Federasyonu Başkanı İgor Bukharov, 2022 yılında Rusya’daki restoran ve otellerin gelirlerinin bir önceki yıl seviyesinde olmasının beklendiğini söyledi.

Pandemiden en çok etkilenen sektörlerin başında gelen yeme-içme ve konaklama sektörleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Bukharov, bu yılın başında birçok restoranın iflas ettiğini vurgularken, “Bazıları ise hala kendilerini iyi hissediyor. Tabii restoranlarda ortalama fatura düşüyor ve fiyatlar yükseldikçe maliyet artıyor. Ancak iflaslar yalnızca jeopolitik durum veya pandemi sonuçları ile bağlantılı değil” diye konuştu.

Bukharov, sektördeki iflasların aynı zamanda yanlış konsept seçimi, yanlış personel seçimi, dükkan sahibiyle yanlış etkileşim ve tedarikçilerle sözleşmelerdeki sorunlar nedeniyle gerçekleştiğine dikkat çekerken, “Restorancılık karmaşık bir iş. Kalifiye uzmanlar olmalı ancak kimse onları hazırlamıyor. Bunu kendimiz yapmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Otelcilik sektörünün cirosu hakkında da konuşan Bukharov, dışarıdan turist akışının sona ermesinin büyük bir şok etkisi yarattığını, ancak daha sonra bu durumun Rusların iç turizm aktiviteleriyle telafi edildiğini kaydederken, “Otellerin gelirlerinin bu yıl geçtiğimiz yıla kıyasla daha düşük olacağından pek emin değilim”dedi.

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat’a göre, 2021’de Rusya Federasyonu’ndaki halka açık yemek işletmelerinin cirosu, bir önceki yıla göre yüzde 23,5 artışla 1,876 trilyon ruble olarak gerçekleşmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img