spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelSeri üretime geçilen Moskviç’in fiyatı belli oldu

Seri üretime geçilen Moskviç’in fiyatı belli oldu

Sovyetler döneminin ünlü Moskviç marka otomobillerinin seri üretimine Fransız şirketi Renault’un Rus devletine devrederek çıktığı tesiste yeniden başlanırken, Moskviç 3 olarak satışa sunulacak aracın fiyatı da belli oldu.

TASS haber ajansına konuşan kaynaklar, devlet tarafından sunulan tercihli araç kredisi programı kapsamındaki indirimler hariç, yeni yerli otomobilin fiyatının 1 milyon 600 bin rubleyle 2 milyon ruble arasında değişeceğini söylerken, başka bir TASS muhatabı, 2 milyon ruble seviyesindeki maliyetin tartışıldığını ancak nihai olarak onaylanmadığını doğruladı.

Moskviç 3

Yeni Moskviç 3’ün maliyetinin indirimler hariç, güncel kurlar dikkate alındığında 27 bin ila 33 bin dolar (1,6-2 milyon ruble) olacağını belirten uzmanların tahminlerine rağmen, Moskviç’ten herhangi bir resmi açıklama gelmedi.

Moskviç 3 iç görünüm

Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı, Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Moskviç 3 marka crossover otomobil üretimi için düzenlenen törende Kamaz’ın seri üretim kapasitelerini Moskviç dahil olmak üzere Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile genişletebileceğini söylerken, yerli otomobili teşvik için hükümet tarafından sunulan tercihli taşıt kredisi programının da uzatıldığını önceki gün duyurmuştu.

Renault’un “1 ruble” karşılığında Rus devletine devrettiği Moskova yakınlarındaki fabrikada, Moskviç’in yeni modeli “Moskviç 3”ün seri üretimi bir gün önce törenle başlatıldı.

Törende konuşan Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, fabrikada üretimin tekrar başlamasını “tarihi” bir olay şeklinde nitelendirerek, “Renault ayrıldıktan sonra üretim duracak gibi görünüyordu. Ancak aksine bu olay, yeni üretimin canlanması için yeni bir itici güç oldu.” dedi.

Yaptırımlar Rus otomobil piyasasını derinden etkiledi

Fabrikada yıl sonuna kadar 600 araç üretilmesi planlanırken, üretimin 2024’te yılda 100 bin araca kadar çıkartılması öngörülüyor.

Renault’un yanı sıra Nissan ve Mercedes gibi Batılı otomobil şirketleri de Rusya’dan çekilme kararı almıştı. Japon şirketi Nissan’ın da Rusya’daki tüm varlıkları Rus devletine devredildi.

Rusya’daki otomobil satışları da ekimde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 62,8 azalarak 45 bine geriledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img