spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya'nın uluslararası rezervlerinde artış kaydedildi

Rusya’nın uluslararası rezervlerinde artış kaydedildi

Rusya Merkez Bankası, 18 Kasım 2022 itibariyle ülkenin uluslararası rezervlerinin 16,7 milyar dolar artarak 568,8 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

Son bir haftada Merkez Bankasının uluslararası rezervlerinde yüzde 3 artış yaşanırken, geçtiğimiz hafta ülkenin uluslararası rezervlerinin hacminin 552,1 milyar dolar olduğunu hatırlatan düzenleyici, son bir haftada rezervlerde 16,7 milyar dolarlık artışın pozitif yeniden değerlemeden kaynaklandığı vurguladı.

Merkez Bankası, ülkenin uluslararası rezervlerinin likit kısmının döviz fonları, özel çekme hakları, IMF’deki rezerv pozisyonu ve altından oluştuğunu aktardı.

2021’de Rusya Federasyonu’nun uluslararası rezervleri yüzde 5,9 artarak bu yılın 1 Ocak itibariyle 630,6 milyar doları bulmuş, 18 Şubat 2022’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 643,2 milyar dolara ulaşmıştı.

Merkez Bankası’nın altın ve döviz rezervlerinin 300 milyar dolarla yaklaşık yarısı, 24 Şubat’ta Ukrayna’da başlayan askeri operasyonu sonrası Batı yaptırımları nedeniyle dondurulmuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img