spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 24 Kasım 2022

Rusya’da dün neler oldu? 24 Kasım 2022

Dün, 24 Kasım 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Milli Savunma Bakanı Akar, Rusya Savunma Bakanı Şoygu ile telefonda görüştü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Akar’ın, Şoygu ile yaptığı telefon görüşmesinde, ikili ve bölgesel savunma ile güvenlik konularının ele alındığı bildirildi.

Görüşmede, Bakan Akar tarafından, “Suriye’nin kuzeyi bağlamında, bölgede sağlanan istikrarı bozmaya yönelik artan taciz ve saldırılar ile sivil yerleşim alanları ve vatandaşları hedef alan eylemlere karşı gereken cevabın verildiği ve verilmeye devam edileceği” belirtildi.

Ayrıca terör tehdidi ve koridorunun kalıcı olarak engellenmesi ve terör örgütlerinin etkisiz hale getirilmesinin, Türkiye’nin en önemli önceliği olduğu ve bu konuda daha önce varılan mutabakatlara uyulmasının büyük önem taşıdığı bir kez daha vurgulandı.

Putin: Uluslararası ödemeler sistemi dar bir kulübün kontrolünde

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesine uygulanan kısıtlamalar arasında uluslararası ödemelerin de yer aldığını belirterek, “Şu anki uluslararası ödemeler sisteminin düzenlenmesi devletler ve finansal gruplardan oluşan dar bir kulübün kontrolü altında. Bu grup evrenin efendileridir ve tekelci bir şekilde her şeyi kontrol ediyorlar.” dedi.

Dijital para birimleri teknolojilerini temel alarak, yeni uluslararası ödeme sistemleri geliştirilebileceğini vurgulayan Putin, “Katılımcılar için tamamen güvenli ve daha da önemlisi bankalardan, üçüncü taraf müdahalesinden bağımsız yeni bir uluslararası ödeme sistemi oluşturmak mümkün.” değerlendirmesini yaptı.

Zakharova: Türkiye’nin Suriye’deki kara harekatı bölgedeki gerilimi artırır

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Rusya’nın Türkiye’nin Suriye topraklarına yönelik kara harekatının bölgede gerginliğe yol açacağına inandığını söyledi.

Dışişlerinde gazetecilerin katılımıyla gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Zakharova, Moskova’nın, sınır bölgelerindeki tüm güvenlik sorunlarını çözmenin en iyi yolunun Türk ve Suriye makamları arasında doğrudan bir diyalogdan geçtiği gerçeğinden hareket ettiğini vurgularken, “Suriye konusunda Türk tarafıyla yakın temaslarımızı sürdürüyoruz. Türkiye’nin ulusal güvenliğine yönelik tehditler konusundaki endişelerini çok iyi anlıyor, ancak aynı zamanda Suriye topraklarına yapılacak bir kara harekatının bölgedeki gerilimi yalnızca artıracağına inanıyoruz. Bize göre bu, bölgede terör eylemlerinin artmasına da neden olacaktır” diye konuştu.

Lavrov’dan AP’nin Rusya’yı “terörü destekleyen ülke” olarak tanıyan kararına tepki

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Avrupa Parlamentosunun (AP) Rusya’yı “terörü destekleyen ülke” olarak tanıyan kararına tepki gösterdi.

Rossiya-1 devlet kanalına açıklamalarda bulunan Lavrov, AP’nin söz konusu kararını değerlendirirken, “Bence bu, aklı başında herkes için aşikardır ama tıp eğitimim yok.” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da kararla ilgili “Avrupa Parlamentosunu ‘aptallığın sponsoru’ olarak tanımayı teklif ediyorum.” ifadesini kullanmıştı.

Rusya’da güncel yıllık enflasyon oranları açıklandı

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan “Mevcut fiyat durumu üzerine” raporuna göre, 15 Kasım- 21 Kasım 2022 tarihleri arasında ülkedeki yıllık enflasyon yüzde 12,40’tan yüzde 12,30’a geriledi.

15 Kasım- 21 Kasım arasında haftalık enflasyon oranının bir önceki haftaya göre yükselerek yüzde 0,14 olarak gerçekleştiği belirtilen raporda, meyve ve sebze fiyatlarında mevsimsel fiyat artışlarının sürdüğü vurgulanırken, bu durumun haftalık enflasyon oranlarına artış olarak yansıdığının altı çizildi.

Kremlin, KGAÖ Zirvesini değerlendirdi

KGAÖ ülkeleri arasında farklı görüşlerin var olduğunu doğrulayan Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, ancak geçmiş olayların ve geçen yılın tamamında yaşanan gelişmelerin bu örgütün etkinliğine ihtiyacın olduğunu kanıtladığını söyledi.

Türkiye ile Avrupa’ya gaz sağlayan “Güney Akım” doğal gaz boru hattına yönelik terör eylemini teyit eden Peskov, gaz tedariklerinde potansiyel bir tehdit olduğu için Rusya ile Türkiye arasında Güney Akım güvenlik önlemleri konusunda koordinasyona ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi.

Rusya meclis alt kanadı Duma'da bir oturum
Rusya Meclis Alt Kanadı Duma

Rus Parlamentosunda, LGBT propagandasına karşı yasa tasarısı kabul edildi

Rusya Parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması, geleneksel olmayan cinsel ilişki, pedofili ve cinsiyet değiştirme isteğine neden olabilecek enformasyon propagandasını yasaklayan yasa tasarısını kabul etti.

Parlamento Genel Kurulu’nda oylaması yapılarak kabul edilen yasa tasarısıyla ülkede LGBT propagandası yasaklanıyor.

Buna göre, geleneksel olmayan cinsel ilişkiler ve pedofili kitle iletişim araçları, internet, reklamlar, edebi eserler ve sinema yoluyla yaygınlaştırılması yasaklanıyor.

Aynı mecralarda gençler arasında cinsiyet değiştirme çağrıları da yasak kapsamına alınıyor.

AB Rusya’ya yönelik 9’uncu yaptırım paketini hazırlıyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB’nin Rusya’ya karşı 9’uncu yaptırım paketi hazırlığı içinde olduğunu belirterek “Eminim ki çok yakında G7 ve diğer büyük ortaklarla Rus petrolü için küresel tavan fiyatı onaylayacağız.” dedi.

Ukrayna halkının Rusya’nın saldırıları nedeniyle kışı elektriksiz geçirmek zorunda kaldığını belirten von der Leyen, “Bebekler, ebeveynleri, büyükanne ve büyükbabaları karanlıktalar ve donuyorlar. Bu barbarca saldırıları şiddetle kınıyorum. Bunlar savaş suçu.” değerlendirmesini yaptı.

Rusya’da “Güney Akım” doğal gaz hattına yönelik terör eylemi engellendi

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Türkiye ile Avrupa’ya gaz sağlayan “Güney Akım” doğal gaz boru hattına yönelik terör eyleminin engellendiğini bildirdi.

FSB’den yapılan açıklamada, “FSB’nin operasyonu sonucu, Ukrayna istihbaratının ‘Güney Akım’ doğal gaz boru hattına yönelik terör eylemi düzenleme girişimini engelledik. Bu hat üzerinden Türkiye ile Avrupa’ya gaz sevkiyatı yapılıyor.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, söz konusu hattın, Rusya’nın Volgograd bölgesinde patlatılmasının planlandığı kaydedildi.

Rusya’nın doğalgaz üretimi düşüşte

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat), Ocak-Ekim 2022 döneminde ülkedeki doğalgaz üretiminin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 düşerek 474 milyar metreküpe gerilediğini bildirdi.

Ekim ayında doğalgaz üretiminin keskin bir şekilde düşerek 45,7 milyar metreküp olarak gerçekleştiğine işaret edilen Rosstat raporunda, bu sonucun Ekim 2021 dönemine göre yüzde 20,3 daha düşük olduğu, ancak bu yılın eylül ayına kıyasla ise yüzde 17 daha yüksek olduğu vurgulandı.

Rosstat, aylık sanayi üretim verilerini açıkladı

Rusya Federal İstatistik Servisinin (Rosstat) verilerine göre, Rusya’da sanayi üretimi ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,6 azalırken, bu yılın ilk 10 aylık döneminde ise yalnızca yüzde 0,1 artış gösterdi.

Rusya’nın ekimde kaydedilen sanayi üretim hacimlerinin mevcut yılın eylül ayına kıyasla yüzde 5,3 arttığına da dikkat çekilen raporda, “Nisan-Ekim 2022’de sanayi üretiminin büyüme hızındaki yavaşlama, mevcut işbirliği ve tedariklerdeki aksamalar ve yeni tedarik kanallarına yönelmenin neden olduğu gecikmelerden dolayı meydana gelmiş, bu olumsuzluk, ithal hammadde ve bileşen stoklarındaki azalma ile de desteklenmiştir” ifadelerine yer verildi.

Rusya basınından kısa kısa

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile telefonda görüştü.

Rusya’nın Krasnodar bölgesindeki Krımsk şehrinde düzenlenen silahlı saldırıda 3 kişi hayatını kaybetti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’da savaşan Rus ordusunun ihtiyaçlarını sağlamak için devlet kuruluşlarının kaliteli ve iyi koordine edilmiş bir çalışma yapması gerektiğini söyledi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rus ve Ukrayna heyetlerinin Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) görüştüğüne dair iddialara ilişkin, “İlk defa duyuyorum.” dedi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, verdikleri bilgilerin Karabağ’da geçici olarak konuşlanan Rus barışı koruma birliğinin resmi açıklamalarına yansımadığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Karabağ’daki yerleşim bölgelerinin adlarıyla ilgili listenin Rus tarafına verildiği belirtilerek, “Ne yazık ki Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığının resmi web sitesinde yayınlanan Rusya Federasyonu barış gücü birliğinin resmi bilgilerinde, yerleşim yerlerimizin adları hayali Ermeni yer adlarıyla anılmaktadır.” ifadeleri yer aldı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img