spot_img
-6.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya, Meta'yı "aşırılık yanlısı örgüt" listesine ekledi

Rusya, Meta’yı “aşırılık yanlısı örgüt” listesine ekledi

Rusya Adalet Bakanlığı, Facebook, Instagram ve Whatsapp’ı bünyesinde bulunduran ABD merkezli sosyal medya devi Meta’yı “terörist ve aşırılık yanlısı örgütler” listesine dahil etti.

Adalet Bakanlığının resmi internet sayfasında yer alan açıklamada, Amerikan çok uluslu holding şirketi Meta Platforms Inc’in sahip olduğu sosyal ağlardan olan Facebook ve Instagram platformlarının Moskova şehri Tverskoy Bölge Mahkemesinin 21 Mart 2022 tarihli kararı ve Moskova Şehir Mahkemesi Hukuk Davaları Yargı Kurulunun 20 Haziran 2022 tarihli temyiz kararına atıfta bulunuldu.

Rusya Başsavcılığının Meta’yı aşırılık yanlısı bir örgüt olarak tanınması ile ilgili açtığı davayı hatırlatan bakanlık, şirketin kullanıcıların Rus vatandaşlarına ve özellikle Rus Silahlı Kuvvetlerine karşı şiddet çağrısı yapan mesajları tüm uyarılara rağmen kasten silmemesi nedeniyle bu kararın alındığını ekledi.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarına karşı tavır alan, son olarak da Rusya’da ilan edilen kısmi seferberlik kararına karşı tepki gösteren muhalif Vesna hareketi de “terörist ve aşırılık yanlısı” listesine dahil edilmişti.

21 Mart’ta Rusya Başsavcılığı’nın, Facebook ve Instagram’ın aşırılık yanlısı olduğu gerekçesiyle kapanmalarını talep etmişti.

Davalar sonrası Rusya’da Facebook ve Instagram aşırılık yanlısı olarak tanımlanırken, çatı kuruluşları Meta’nın faaliyetleri yasaklandı.

Moskova’daki yetkili mahkeme, söz konusu platformların Ruslara yönelik şiddet çağrılarına izin vererek “aşırıcılık yanlısı” bir tutum sergilemesini karara gerekçe gösterdi. Yasaktan, Facebook ve Instagram gibi Meta şirketine ait bir uygulama olan WhatsApp’in etkilenmesinin beklenmediği kaydedildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img