spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya'nın işlenmiş tahıl ürünü ihracatı yüzde 72 artış gösterdi

Rusya’nın işlenmiş tahıl ürünü ihracatı yüzde 72 artış gösterdi

Rusya Tarım Bakanlığına bağlı Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetimi Servisi (Rosselkhoznadzor), ülkenin işlenmiş tahıl ürünleri ihracatının yıl başından bu yana yüzde 72 artış gösterdiğini bildirdi.

2022 yılının başından beri Rusya’nın buğday unu ihracatının dört katına çıktığı ifade edilen raporda, “2022’nin başından bu yana işlenmiş tahıl ürünü ihracatı yüzde 72 artışla 1,2 milyon tona yükselmiştir. Özellikle 672 bin tona ulaşan buğday unu ihracatındaki dört kat artış dikkat çekmiştir” ifadelerine yer verildi.

Rosselkhoznadzor, 2022’de dünyadaki 126 ülkenin Rus tahıl ürünlerinin alıcısı olduğunu vurgularken, Rus tahılının ana alıcılarının Orta Doğu, Afrika ve Asya ülkeleri olduğunun altını çizdi.

Rusya’da tahıl ihracatı hacimlerini artırmak, satış pazarlarını genişletmek ve ithalatçı ülkelerin tahıl için ithalat mevzuatını yumuşatmak için ithalatçı ülkelerin yetkili organları ile sistematik çalışmaların sürdürüldüğünü kaydeden servis, özellikle, tahıl piyasası katılımcılarının Suudi Arabistan’a Rus buğdayı tedarik hacmini artırmaya olan ilgisi göz önüne alındığında Suudi tarafıyla müzakerelerin devam ettiğini de ekledi.

Rosselkhoznadzor’un çabaları ile 2022’de Çin tarafıyla Rusya’nın dört bir yanından baharlık buğday ve arpa tedarik kanalları konusunda anlaşıldığı da aktarılırken, Çin’e kışlık buğday ve arpa erişiminin yanı sıra mısır, pirinç tedariğinin de hedeflendiği iletildi.

Ayrıca Çin’e çavdar unu, irmik ve kabuğu çıkarılmış tane tahıl ihracatı için çalışmaların sürdüğüne dikkat çekilirken, müzakereler sonucunda Vietnam’a Rus buğdayı arzının yeniden başlatıldığı da ifade edildi.

Yakın zamanda Rusya Başbakan Yardımcısı Viktoria Abramchenko, Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığının Gümrük ve Tarife Düzenleme Alt Komisyonunun daha önce Tarım Bakanlığı’nın 2023’te tahıl ihracatı kotasını 25,5 milyon tona çıkarma önerisini onayladığını söylemişti.

Ekonomi Bakanlığı’nda bağlı alt komitenin Rusya Tarım Bakanlığı’nın 2023 yılında buğday ve arpa dahil tahıl ihracatına yönelik kotaların artırılması önerisine destek verdiğini vurgulayan Abramchenko, resmi Telegram kanalından yaptığı açıklamada, “Tahıl ihracat kotası 25,5 milyon tona yükseldi. Bu yıl 150 milyon tondan fazla tahıl toplayarak tarihi bir hasat rekoru kırılan Rusya’da ihracat için ek fırsat yaratıldı” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı, Rusya’nın gıda alanında iç ihtiyacı tam olarak karşıladığını da vurgularken, “Bu nedenle gümrük ve tarife düzenleme araçlarını kullanmak ve dış pazarlara ürün satmanın önündeki engelleri azaltmak son derece önemli. Tabii ki, iç gıda pazarı bir öncelik olsa da dengeyi koruyoruz. Gıda güvenliğimizi tam olarak sağlarken fazlalığı da dışarıya satabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Ekim ayının ortalarında konuşan Rusya Tarım Bakanı Dmitry Patrushev, bakanlığın 2023 yılında Rusya’dan tahıl ihracatı kotasını 25 milyon 500 bine çıkarmayı önermiş, 1 Temmuz 2022’de başlayan hasat yılı için ülkenin tahıl ihracat potansiyelinin 50 milyon tondan fazla olduğunu söylemişti.

Kasım ayının başlarında açıklanan bilgilere göre, Rusya’daki tahıl hasadı alanının yüzde 95’inden hasat edilirken, yaklaşık 152 milyon ton tahıl hasadı alındı.

Patrushev, Türkiye ile birlikte önümüzdeki dört ay içinde en yoksul ülkelere 500 bin tona kadar ücretsiz tahıl sağlamaya hazırlandığını duyurmuştu.

Resmi TV kanalı Rossiya-24’e konuşan Patrushev, Rusya’nın her zaman güvenilir bir gıda tedarikçisi olduğuna vurgu yaparak, “Rusya, önümüzdeki 4 ay boyunca en fakir ülkelere 500 bin tona kadar ücretsiz tahıl tedarik etmeye hazır. Bunu güvenilir ortağımız Türkiye’nin katılımıyla yapacağız” diye konuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img