spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRosstat, aylık sanayi üretim verilerini açıkladı

Rosstat, aylık sanayi üretim verilerini açıkladı

Rusya Federal İstatistik Servisinin (Rosstat) verilerine göre, Rusya’da sanayi üretimi ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,6 azalırken, bu yılın ilk 10 aylık döneminde ise yalnızca yüzde 0,1 artış gösterdi.

Rusya’nın ekimde kaydedilen sanayi üretim hacimlerinin mevcut yılın eylül ayına kıyasla yüzde 5,3 arttığına da dikkat çekilen raporda, “Nisan-Ekim 2022’de sanayi üretiminin büyüme hızındaki yavaşlama, mevcut işbirliği ve tedariklerdeki aksamalar ve yeni tedarik kanallarına yönelmenin neden olduğu gecikmelerden dolayı meydana gelmiş, bu olumsuzluk, ithal hammadde ve bileşen stoklarındaki azalma ile de desteklenmiştir” ifadelerine yer verildi.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, ekim ayında sanayi üretim hacimlerinde kaydedilen yüzde 2,6’lık düşüşün madencilik ve metalurji endüstrisindeki üretimin azalmasından kaynaklandığına inanırken, Rosstat istatistiklerine göre ekim ayında madencilik sektöründeki üretim yıllık bazda yüzde 2,7 oranlarında düşüş gösterdi.

Öte yandan madencilik sektöründe üretim hacimleri ocak-ekim döneminde yıllık bazda yüzde 1,4 artarken, Rusya’nın imalat sektöründe üretim ekimde yüzde 2,4, bu yılın ilk 10 ayında ise yüzde 0,7 düşüş yaşandığı gözlemlendi.

Rusya’da su temini, kanalizasyon ve atık bertaraf alanındaki hizmetlerde yaşanan üretim hacmi düşüşü ekim ayında yüzde 7,4’e ulaşırken, ilk 10 aylık sonuçlara göre ise düşüş yüzde 5,7 olarak kaydedildi.

Elektrik, gaz ve buhar tedariki sektörlerinde üretim hacimleri ekim ayında yüzde 2,4 düşüş gösterirken, ocak-ekim döneminde ise büyüme kaydedilmedi.

Rosstat istatistiklerine göre, ekim ayında Rusya’nın kömür üretimi yıllık bazda yüzde 3,3, metal cevheri madenciliği yüzde 7, petrol ve doğalgaz üretimi yüzde 3,4 azalırken, bilgisayar, elektronik ve optik ürünlerin üretimi ekimde yüzde 18,3, giyim üretimi ise yüzde 11,9 artış gösterdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img