spot_img
-6.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemNebenzia, Rusya'nın Ukrayna'nın altyapısını neden vurduğunu açıkladı

Nebenzia, Rusya’nın Ukrayna’nın altyapısını neden vurduğunu açıkladı

Rusya’nın BM Daimî Temsilcisi Vassily Nebenzia, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı açıklamasında, Rusya’nın Ukrayna’ya Batı ülkeleri tarafından silah pompalanması ve Kiev rejiminin Moskova’ya karşı askeri bir zafer kazanma yönündeki pervasız çağrılarına yanıt olarak Ukrayna’nın altyapısına saldırdığını söyledi.

Rusya’nın güvenliğini ve toprak bütünlüğünü tehdit eden Ukrayna ordusunun muharebe kabiliyetini sona erdirmek için düzenlenen askeri operasyonun sürdüğüne dikkat çeken Nebenzia, BM’deki konuşmasında “Ukrayna’nın Batı silahlarıyla pompalanmasına ve Kiev’in Rusya’ya karşı pervasızca askeri zafer çağrılarına yanıt olarak Ukrayna’daki altyapı tesislerini vurduğumuzu vurgulamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Nebenzia, Kiev rejiminin Moskova’yı bu askeri operasyonu başlatmaya zorlayan konuların müzakereler çerçevesinde tartışılmasına ve çözülmesine izin verecek gerçekçi bir tavır alana kadar Rusya’nın askeri yöntemleri uygulamaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Barış müzakerelerini geleceğini de değerlendiren Rusya’nın BM Daimî Temsilcisi, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky ve Batılı ülkelerden şimdiye kadar hiçbir şekilde barışa hazır olduklarına dair açıklama duymadıklarını, sadece pervasız ültimatomlarına tanık olduklarını hatırlattı.

Rusya, dün itibariyle Ukrayna’nın altyapısına karşı saldırılarını sürdürürken, Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada ise Rus ordusunun, aralarında bina, enerji santralleri ve elektrik dağıtım merkezlerinin de bulunduğu önemli altyapı tesislerine yönelik 70 seyir füzesi ve 5 insansız hava aracıyla (İHA) saldırı düzenlediği kaydedildi.

Rus ordusunca fırlatılan 51 seyir füzesi ve Lancet tipi 5 İHA’nın, Ukrayna hava savunma sistemlerince vurularak düşürüldüğü ifade edilen açıklamada, Rus ordusunun Kiev, Vinnitsa, Lviv, Zaporijya ve diğer bölgelerdeki binaları, termik santralleri ve elektrik dağıtım merkezlerini hedef aldığı bildirildi.​​​​​​​

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img