spot_img
-6.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemLavrov'dan AP'nin Rusya'yı "terörü destekleyen ülke" olarak tanıyan kararına tepki

Lavrov’dan AP’nin Rusya’yı “terörü destekleyen ülke” olarak tanıyan kararına tepki

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Avrupa Parlamentosunun (AP) Rusya’yı “terörü destekleyen ülke” olarak tanıyan kararına tepki gösterdi.

Rossiya-1 devlet kanalına açıklamalarda bulunan Lavrov, AP’nin söz konusu kararını değerlendirirken, “Bence bu, aklı başında herkes için aşikardır ama tıp eğitimim yok.” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova da kararla ilgili “Avrupa Parlamentosunu ‘aptallığın sponsoru’ olarak tanımayı teklif ediyorum.” ifadesini kullanmıştı.

Avrupa Parlamentosu, dün, “insanlık dışı ve zalimce eylemler” düzenleme suçlamasıyla Rusya’yı “terörü destekleyen ülke” olarak tanıyan karar tasarısını kabul etmişti.

Daha önce Rusya-Ukrayna müzakerelerinde Rus tarafını temsil eden Devlet Duması Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutsky, Avrupa Parlamentosu’nun Rusya’yı “terörü destekleyen ülke” olarak tanıyan kararını değerlendirdiği konuşmasında, Rusya’yı ‘terörü destekleyen ülke’ olarak niteleyen Avrupa Parlamentosu (AP) kararının, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky rejiminin savaş suçlarının rehabilitasyonu için bir sis perdesi olduğunu ifade etmişti.

Slutsky, silahsız Rus savaş esirlerinin infazına ilişkin videoların son zamanlarda tüm Batı medyasını kasıp kavurduğunu hatırlatırken, “Yasal bir gücü olmayan bu kararın asıl amacı Rusya’nın şeytanlaştırılmasıyla Nazi sempatizanı Kiev rejiminin suçlarını örtbas edebilmektir” diye konuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img