spot_img
-3.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemPutin: KGAÖ’nün çalışmasında sorunlar var

Putin: KGAÖ’nün çalışmasında sorunlar var

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın ev sahipliğinde başkent Erivan’da gerçekleştirilen Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün (KGAÖ) Kolektif Güvenlik Konseyi Toplantısı’nın basına açık kısmında konuşan Putin, örgütün çalışmalarında sorunlar olduğunu dile getirirken, “Bugünkü zirvede kameralar olmadan bu sorunları daha ayrıntılı konuşacağız” ifadelerini kullandı.

Örgütün tüm sorunlara rağmen katılımcı ülkelerin çıkarlarının korunmasına yardımcı olduğunu vurgulayan Rus lider, KGAÖ’nün ortak çalışmalarının pratik sonuçlarının Kazakistan’da kendisini gösterdiğini, üye ülkelerin ulusal çıkarları ve bağımsızlığının korunmasına yardımcı olduğunun açık olduğunu belitti.

Putin, KGAÖ üyesi ülkelerin dışişleri bakanlıkları, savunma bakanlıkları, güvenlik konseyleri ve parlamentolar aracılığıyla ortak mekanizmalar çerçevesinde etkileşime girdiğine dikkat çekerken, üyelerin düzenli olarak istişareler yaparak bölgeyi ilgilendiren siyasi ve stratejik meseleler üzerinde anlaşmaya vardığını ifade etti.

Rusya’nın KGAÖ barış güçlerini modern silahlarla donatma kararını desteklediğini belirten Putin, “Kazakistan’daki barışı koruma operasyonu sırasında kazanılan çok değerli pratik deneyimin tarafımızca ve örgütün sekreteryası tarafından analiz edildiğini memnuniyetle belirtebiliriz. Rusya, barışı koruma güçlerini daha modern silahlarla donatmak için onayımıza sunulan önemli kararı elbette destekliyor. Modern silahlar, askeri ve özel teçhizat ve ayrıca özel araçlarla örgüt daha da güvenli hale gelir” ifadelerini kullandı.

Rus lider, zirvenin basına kapalı kısmında Ukrayna’daki durumla ilgili ayrıntılı bilgi vereceğini de sözlerine ekledi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın ev sahipliğinde başkent Erivan’daki liderler zirvesine, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ve KGAÖ Genel Sekreteri Stanislav Zas katıldı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img