spot_img
-4.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemMoskviç otomobillerinin seri üretimi başladı

Moskviç otomobillerinin seri üretimi başladı

Rusya’daki işini devreden dev Fransız otomobil üreticisi Renault’nun başkent Moskova’daki otomobil fabrikası, Sovyetlerin efsanevi markası Moskviç otomobillerinin seri üretimine başladı.

Moskviç otomobillerinin seri üretimine geçiş vesilesiyle Fransız Renault’a ait olan, daha sonra Moskviç olarak değiştirilen fabrikada tören düzenlenirken, törene Rusya Başbakan Yardımcısı, Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin ve Moskviç Genel Müdürü Dmitry Pronin katıldı.

Manturov, fabrikanın bu yıl Moskvich 3 adı altında yerli otomobil üretimini seri hale getirerek 2023 yılının sonuna kadar otomobil üretiminde tamamen yerli mal kullanımına geçiş hedefi olduğunu aktardı.

Manturov, “Bir sonraki adım, üretimine 2025 sonunda başlanması planlanan yerli elektrikli otomobil için kendi evrensel platformumuzu oluşturmak olacak” diye konuştu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Sobyanin, gelecek yıl Renault’nun üretim hacimleriyle karşılaştırılabilir iş hacmi parametrelerine şimdiden ulaşılacağına inandığını söylerken, fabrikanın iki veya üç yıl içinde kendi platformunu oluşturarak elektrikli otomobil üretimine başlamayı planladığını da ekledi.

Rusya’daki işini devreden dev Fransız otomobil üreticisi Renault’nun başkent Moskova’daki otomobil fabrikasının ismi, haziran ayında Sovyet zamanının en meşhur otomobil markası Moskvich olarak değiştirilmişti.

Moskova Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, CJSC Renault Rusya’nın hisselerinin yüzde 100’ü Moskova Belediyesine geçmesiyle birlikte CJSC “Renault Russia isminin değiştirilerek JSC Moskvich Otomobil Fabrikası’na dönüştürüldüğü bildirilirken, Moskvich adının vergi makamları tarafından Birleşik Devlet Tüzel Kişiler Kaydı’na kaydedildiği aktarıldı.

Fransız şirketin Rusya ayağını yöneten Jan Ptachek’in yerini, daha önce Moskova Belediyesi Ulaştırma Departmanı başkan yardımcılığı görevini yürüten Dmitry Pronin alırken, JSC Moskvich Otomobil Fabrikası’nın başkent belediyesi ve JSC Zelenograd Özel Ekonomik Bölgesi tarafından kontrol edileceği bildirildi.

16 Mayıs’ta Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, dev Fransız otomobil üreticisi Renault’nun Rusya’daki tüm varlıklarının kamulaştırılarak Moskova Belediyesi’ne devredileceğini duyurmuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img