spot_img
-6.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiEkimde ortalama tüketici kredisi tutarı düştü

Ekimde ortalama tüketici kredisi tutarı düştü

Ulusal Kredi Geçmişi Bürosu (NBKI), Ekim 2022’de bankalar tarafından verilen tüketici kredilerinde ortalama tutarının bir önceki aya kıyasla yüzde 19 düşüşle 234 bin 700 ruble olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Ortalama kredi tutarının beş aylık dönem boyunca ilk kez düştüğüne dikkat çekilirken, bankalar tarafından verilen tüketici kredilerinde en yüksek ortalama 522 bin 700 rubleyle başkent Moskova’da kaydedildi.

Ekimde verilen tüketici kredilerinde en yüksek tutara sahip ikinci bölge 356 bin 800 rubleyle Moskova Bölgesi olurken, üçüncü sırada ise 335 bin 700 rubleyle St. Petersburg yer aldı.

Khanty-Mansi Özerk Bölgesi’nde verilen ortalama tüketici kredisi 304 bin 900 ruble olurken, Leningrad Bölgesi’nde verilen ortalama tüketici kredisi tutarı 255 bin 500 ruble olarak kaydedildi.

NBKI tahminlerine göre, ekim sonu itibariyle çoğu bölgede ortalama kredi tutarları düşüş gösterirken, göstergenin en çok düştüğü bölgeler yüzde 26,9 ile Primorsky ve yüzde 25,9 ile Khabarovsk oldu.

Başkent Moskova’da ekim ayında verilen tüketici kredilerinde düşüş yüzde 6,1 olarak gözlemlenirken, Moskova Bölgesi’nde düşüş yüzde 14,4, St. Petersburg’da yüzde 16,4 olarak belirlendi.

NBKI Pazarlama Müdürü Aleksey Volkov, bankaların verdiği tüketici kredilerindeki düşüşün ekonomideki genel belirsizlik zemininde meydana geldiğini vurgularken, hane halkının borç yükünü azaltmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img