spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemKremlin, Erdoğan’ın Suriye konusunda Rusya’yı eleştiren açıklamalarını değerlendirdi

Kremlin, Erdoğan’ın Suriye konusunda Rusya’yı eleştiren açıklamalarını değerlendirdi

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, yakın zamanda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katar dönüşü “Rusya’nın Kürt oluşumları sınırdan çekme vaatlerini yerine getirmeyi reddettiği” ile ilgili Rus basınına yansıyan sözlerini değerlendirdi.

Gazetecilerle düzenlenen günlük basın toplantısında Türkiye ve Rusya’nın Suriye meselesi konusunda çok farklı yaklaşımlara sahip olduğunun altını çizen Peskov, ancak iki ülke arasındaki ortaklığın bu farklılıkların masada tartışılmasına izin verebildiğini vurguladı.

Peskov, açıklamasında, “Rusya ve Türkiye’nin Suriye’deki gidişata ve Soçi Mutabakatı kapsamındaki yükümlülüklerin yerine getirilmesine ilişkin yaklaşımlarında belli farklılıklar ve hatta anlaşmazlıklar var. Bu anlaşmazlıklar, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Erdoğan tarafından defalarca masaya yatırılarak. Ancak Türkiye ile dostane ve ortaklık niteliği taşıyan ilişkiler, bu anlaşmazlıkların açık ve yapıcı bir şekilde ele alınmasına izin verebiliyor” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Türkiye’nin Suriye’deki durumla ilgili güvenlik endişelerini çok iyi anladığını, ancak tüm tarafları oradaki durumu daha da karmaşık hale getirebilecek adımlardan kaçınmaya çağırdığını ifade eden Kremlin Sözcüsü, Türkiye’nin kendi güvenliğini sağlama konusundaki endişelerine Rusya’nın saygı duyduğunu, bunun Türkiye’nin meşru hakkı olduğuna inandığını da ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img