spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemKremlin, ikinci bir seferberlik ilanı olasılığını değerlendirdi

Kremlin, ikinci bir seferberlik ilanı olasılığını değerlendirdi

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, 21 Eylül’de ilan edilen kısmi seferberliğin sona ermesinden sonra ülkede ikinci bir seferberlik ilanının düşünülmediğini söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Peskov, “Rusya’da ikinci bir seferberlik dalgası olasılığı Kremlin’de tartışılmıyor” ifadelerini kullanırken, ancak Rusya Savunma Bakanlığı adına konuşamayacağını da ekledi.

Gün içerisinde açıklama yapan Rusya’da parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi Başkan Yardımcısı Konstantin Kosaçev’in Rusya ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin ancak Kiev’deki iktidar değişikliğinden sonra mümkün olduğu sözlerini de değerlendiren Peskov, Ukrayna’da mevcut hükümetin değişmesinin Rusya tarafından yürütülen özel askeri operasyonun amacı olmadığını söylerken, Moskova’nın Ukrayna’da yürüttüğü operasyon sırasında hedeflerine ulaşmak istediğini ve ulaşana kadar operasyonun süreceğini vurguladı.

Zaporijya Nükleer Santrali’ne saldırıların sürmesi ile ilgili de konuşan Kremlin Sözcüsü, yakın zamanda Uluslararası Atom Enerji Ajansı’nın (UAEA) yaptığı açıklamalara dikkat çekerek ajansın objektif ve tarafsız olması gerektiğini vurguladı.

Peskov, “Zaporijya Nükleer Santrali’ne çok sayıda saldırı gerçekleştirildiği ifadelerini kullanırken, aynı zamanda objektif ve yapıcı olmanız ve santral bölgesinin Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından bombalandığını raporda belirtmeniz gerekiyor” diye konuştu.

UAEA: Zaporijya Nükleer Santrali’ne yönelik saldırılar derhal durmalı

Yakın zamanda konuşan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, Ukranya’daki Zaporijya Nükleer Santrali ve çevresinde meydana gelen patlamaların kesinlikle “kabul edilemez” olduğunu belirterek, “Bunun arkasında her kim varsa derhal durmalıdır. Daha önce defalarca söylediğim gibi ateşle oynuyorsunuz.” ifadesini kullanmıştı.

UAEA’dan yapılan yazılı açıklamada, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali Zaporijya ve çevresinde dün gerçekleşen çok sayıda patlamaya ilişkin değerlendirme yer aldı.

Açıklamada, düzinelerce bombanın hem nükleer santralin bulunduğu alana hem de çevresine isabet ettiği vurgulanarak, uzmanların patlamaları görebildiğine dikkat çekildi.

Şiddetli bombardıman sonucunda tesiste bazı binaların yanı sıra ekipmanların zarar gördüğü ancak nükleer güvenlik ve emniyeti tehlikeye atacak bir durumun henüz yaşanmadığı aktarılan açıklamada, UAEA Başkanı Grossi’nin de düşüncelerine yer verildi.

Ateşle oynuyorsunuz

Buna göre Grossi, “Dün sabah, ekibimizden gelen haberler son derece rahatsız edici. Bu büyük nükleer santralin bulunduğu alanda meydana gelen patlamalar kesinlikle kabul edilemez. Bunun arkasında her kim varsa derhal durmalıdır. Daha önce defalarca söylediğim gibi ateşle oynuyorsunuz.” görüşünü paylaştı.

Nükleer santral ve çevresinde çatışmalardan arındırılmış bir güvenli bölge oluşturulması için taraflarla görüşmelerin sürdüğünü dile getiren Grossi, “Güvenli bölge gerçek olana kadar pes etmeyeceğim. Devam eden bariz bombardımanın da gösterdiği gibi, güvenli bölgeye her zamankinden daha fazla ihtiyaç var.” ifadesini kullandı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img