spot_img
-4.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelRusya'da kiralık konut fiyatları yüzde 18 düştü

Rusya’da kiralık konut fiyatları yüzde 18 düştü

Rusya’da faaliyet gösteren emlak şirketi Etazhi’nin kiralık gayrimenkul departmanı başkanı Andrey Serdyuk, başkent Moskova ve St. Petersburg dahil olmak üzere büyük Rus şehirlerinde ortalama daire kiralarının yüzde 18’e kadar düştüğünü bildirdi.

Izvestia gazetesine konuşan uzman, Moskova, St. Petersburg ve Kazan gibi nüfusu milyonu aşkın şehirlerde kiralık konut fiyatlarının şimdiden yüzde 18 düştüğünü, aynı zamanda yıl sonuna kadar yüzde 5-7 daha düşebileceğini söylerken, kiralardaki düşüşte en önemli nedenin düşük talep ve sürekli olarak artan daire arzı olduğunun altını çizdi.

Kiralık konut piyasalarında ucuz nesneler de dahil olmak üzere arzdaki artış ve talepteki azalma ile birlikte ülkeyi terk eden birçok kiracının olduğuna vurgu yapan Serdyuk, bunun yanında kriz sırasında konut satma konusunda fikrini değiştiren ev sahiplerinin evlerini kiraya vererek kiralık daire arzında önemli artışa neden olduğunu aktardı.

Uzman, daire kiralarında ortalama tutardaki düşüşün sonbaharın sonunda zirve yaptığına değinirken, Etazhi verilerine göre geçen yılın Kasım ayı ile karşılaştırıldığında Moskova’daki tek odalı dairelerin ortalama kirası yüzde 18,2, iki odalı dairelerde ise kiralar yüzde 8,5 düştü.

St. Petersburg’da ise kiralardaki düşüş tek odalı daire için yüzde 11,9, iki odalı daire için ise yüzde 6,3 olurken, Kazan’da tek odalı daire kiraları yüzde 5,3 ve Krasnoyarsk’ta yüzde 2,9 daha ucuz hale geldi.

Serdyuk, ekim ayında Moskova’da toplu kiralık daire talebinin yüzde 20 azaldığına dikkat çekerken, arz hacminin ise ağustos ve eylül aylarının sonuna göre yüzde 15 arttığını sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img