spot_img
-4.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 18 Kasım 2022

Rusya’da dün neler oldu? 18 Kasım 2022

Dün, 18 Kasım 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Erdoğan, Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Türkiye-Rusya ilişkileri ve tahıl koridoruna ilişkin gelişmeler başta olmak üzere bölgesel konular ele alındı.

Kremlin’den yapılan yazılı açıklamada, Rus liderin Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Türkiye’de kurulması planlanan doğalgaz dağıtım merkezi ile ilgili konuları ele aldığı vurgulandı.

Görüşmede çeşitli alanlarda ikili işbirliğinin güncel yönlerinin ayrıntılı olarak tartışıldığı, ticari ve ekonomik bağların olumlu dinamiklerine değinilirken nükleer enerji de dahil olmak üzere önemli ortak projelerin sistematik olarak teşvik edilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Ekim ayında Rusya tarafından sunulan Türkiye’de büyük bir gaz merkezi oluşturma teklifi için Erdoğan tarafından da desteklenen girişimin uygulanmasına yönelik beklentilerini paylaşan Putin, İstanbul’da imzalanan Karadeniz Tahıl Girişimi’nin 120 gün daha uzatılması ve Rus tarım ürünleri ile gübrelerinin dünya pazarına ihracatının önündeki engellerin kaldırılması ile ilgili “paket” anlaşmanın kapsamlı ve eksiksiz bir şekilde uygulanmasının öneminin altını çizdi.

Kremlin, Ukrayna ile müzakerelerde Batı’nın rolünü değerlendirdi

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, son zamanlarda Batı ülkelerinin Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’ye Rusya ile müzakere konusunda ısrar ettiği ile ilgili iddialar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Gazetecilerle düzenlenen günlük basın toplantısında barış görüşmelerinin Kiev ile mi yoksa Batı ile mi gerçekleştirilmesi gerektiği hakkındaki soruyla ilgili yanıtında Kiev rejiminin Batı’dan gelen direktifleri çok titizlikle yerine getirdiğini dile getiren Peskov, “Elbette, Kiev ile önceki iletişim deneyimlerimiz, Batı ile konuşmadan Kiev’in herhangi bir karar alamadığını ve konumunun sürekli değişken olduğunu gösteriyor. Oradaki (Batı) direktifler Kiev tarafından çok titizlikle yürütülüyor” ifadelerini kullandı.

Rusya ile Çin enerji sevkiyatı ödemelerinde ulusal paraya geçiyor

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Rusya ile Çin arasındaki enerji ticaretinin bu yıl parasal olarak yüzde 64 arttığını belirterek, “Rusya ve Çin, enerji sevkiyatı ödemelerinde ulusal para birimlerine geçiyor.” dedi.

Rusya’nın Çin’e yönelik enerji sevkiyatının bu yıl arttığını hatırlatan Novak, “Petrol, gaz, kömür ve elektrik enerjisi sanayisini kapsayan enerji sektöründeki ticaret hacmimiz bu yıl parasal olarak yüzde 64, fiziksel olarak da yüzde 10 arttı.” dedi.

Yandex Market, Rusya’da kalan tüm IKEA ürünlerini satın aldı

Rusya’nın dev teknoloji markası Yandex’in çevrimiçi alışveriş platformu Yandex.Market, Rusya’daki faaliyetlerine son veren İsveçli perakende mobilya devi IKEA’nın ülkede kalan tüm ürünlerini satın almayı kabul ettiğini bildirdi.

Yandex.Market Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada, anlaşmanın finansal detayları hakkında bilgi paylaşılmazken, anlaşma kapsamında tüm kategorilerde 20 milyondan fazla ürünün Yandex’e geçeceği ve bu yıl bitmeden çevrimiçi platformda satışa çıkarılacağı ifade edildi.

UAEA, Rusya’yı Zaporijya Nükleer Santrali’ni terk etmeye çağırdı

Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) Yönetim Kurulu, Rusya’yı Zaporijya Nükleer Santralinden vazgeçmeye çağıran bildiri yayınladı.

Bildiride, UAEA’nın Rusya’nın Ukrayna’daki Zaporijya Nükleer Santralini devralma girişimlerini esefle karşıladığı ve kabul etmediği vurgulanırken, Rusya Federasyonu’nu nükleer santralden vazgeçerek terk etmeye çağırdı.

Uluslararası Atom Enerji Ajansı tarafından düzenlenen kapalı oturumda oylamaya sunulan bildiride, UAEA’nın ortak bildirisi karşısında Rusya ve Çin’in karşı oy kullandığı, Hindistan, Pakistan, Suudi Arabistan, Vietnam, Güney Afrika, Kenya ve Namibya’nın ise çekimser kaldığı bildirildi.

Merkez Bankası, hafta sonu döviz kurlarını belirledi

Rusya Merkez Bankası, bu hafta sonu ve pazartesi günü için belirlediği resmi döviz kurunu açıkladı.

Merkez Bankası tarafından hafta sonu ve pazartesi günü için belirlenen resmi dolar kuru 1,53 kopeek düşüşle 60,37 rubleye geriledi.

Resmi Euro döviz kuru ise 12,28 kopeek düşerek 62,44 rubleye ulaştı.

Moskova-İstanbul seferini yapan uçaktaki bomba ihbarı asılsız çıktı

Aeroflot’a ait SU-2130 sefer sayılı Boeing 737-800 tipi uçağı İstanbul seferini yapmak üzere Moskova Şeremetyevo Uluslararası Havalimanı’ndan yerel saatle 08.59’da kalkış yaptı. Kalkıştan bir süre sonra uçağa bomba ihbarı yapıldı.

İstanbul Havalimanı’na sorunsuz şekilde iniş yapan uçak, güvenli bir park alanına alındı. Polis ekiplerinin uçakta yaptığı aramalar sonucunda ihbarın asılsız olduğu anlaşıldı.

Bloomberg: Rusya, 2023’ün üçüncü çeyreğine kadar resesyon bekliyor

Uluslararası haber ajansı Bloomberg, Rusya’daki ekonomik daralmanın 2023’ün üçüncü çeyreğine kadar gözleneceğini belirtirken, gelecek yılın ilk üç ayında Rusya’nın Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nda (GSYH) yüzde 8’den fazla düşüş yaşanacağı sonucuna vardı.

Bloomberg uzmanları, Rusya ekonomisindeki keskin düşüşün bu yılın son çeyreğinde başladığını, önümüzdeki yılın ilk üç ayında da devam edeceğini vurgularken, Rusya’nın GSYH büyümesinin ancak 2023’ün üçüncü çeyreğinden sonra beklenmesi gerektiğine inanıyor.

Moskovalıların yılbaşı kutlamaları hakkında ne düşündüğü belli oldu

Yeni yıl kutlamalarının yapılıp yapılmaması kararını halka sormayı tercih eden başkent belediyesinin resmi internet portalında gerçekleşen ankete 202 binden fazla Moskovalı katılırken, şehir sakinlerinin ezici çoğunluğu, başkentteki yılbaşı süslemelerini desteklerken, konser ve benzeri etkinlikleri ise reddediyor.

Anket sonuçlarına göre Moskovalıların yüzde 53’ü, yılbaşında sokakların süslenmesini desteklerken, toplu konser etkinliklerine karşı çıkıyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img