spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemG7 ülkelerinin Rus petrolünde tavan fiyatı ne zaman açıklayacağı belli oldu

G7 ülkelerinin Rus petrolünde tavan fiyatı ne zaman açıklayacağı belli oldu

Rusya’nın petrol gelirlerini kısıtlamak için uzun zamandır Rus petrolünün ihracatında tavan fiyat uygulaması getirmeye çalışan G7 ülkelerinin varil başına belirlediği tavan fiyatı ne zaman açıklayacağı belli oldu.

Uluslararası haber ajansı Bloomberg, G7 ülkelerinin Rus petrolü için tavan fiyatı hangi seviyede belirleyeceğini 23 Kasım Çarşamba günü açıklamayı planladığını bildirirken, ajansa konuşan kaynakların ABD Başkan Joe Biden yönetiminin 23 Kasım’da yapılması planlanan Avrupa Birliği (AB) Büyükelçiler toplantısı öncesinde Rus petrolünde resmi bir fiyat teklifi açıklaması yapacağını söylediğini aktardı.

AB büyükelçilerinin öneriyi desteklemesi halinde  kısıtlamanın aynı akşam açıklanacağını, ancak petrolde tavan fiyat uygulamasının ne zaman başlayacağı konusundaki belirsizliklerin halen sürdüğü iletilirken, yakın zamanda G7 ülkeleri ve Avustralya, Rus petrolüne tavan fiyat üzerinde anlaşmaya varmıştı.

Anlaşmaya göre varil başına tavan fiyat mekanizmasında Rus petrolü satışlarında limitin üstüne çıkılması halinde Rus petrolü taşıyan petrol tankerleri için sigorta ve nakliye yasakları getirilecek.

ABD, aynı zamanda 19 Ocak’a kadar Rusya’dan fiyat kısıtlamasız petrol sevkiyatlarına izin verirken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin Rus petrol fiyatlarını sınırlayan diğer ülkelere enerji kaynakları tedarik etmeyeceği konusunda uyarmıştı.

Bloomberg köşe yazarı ekonomist Tyler Cowen, ABD ve AB ülkelerinin petrol fiyatlarına sınırlandırma getirmek istemesinin bir güç sinyalinden ziyade bir zayıflık işareti olarak algılandığına dikkat çektiği yazısında, “En doğru seçenek, Rus petrolünün tamamen reddedilmesi olacaktı. Tavan fiyat uygulama arzusu, aslında Rus petrolüne ne kadar ihtiyacımız olduğunu ve bu yakıtı daha ucuza almak için hangi ekonomik ve diplomatik hilelere gitmeye hazır olduğumuzu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img