spot_img
-4.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 17 Kasım 2022

Rusya’da dün neler oldu? 17 Kasım 2022

Dün, 17 Kasım 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Rus ekonomisi resesyona girdi

Rusya ekonomisi, bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4 küçülerek resesyona girdi.

Rusya Federal İstatistik Kurumu (Rosstat), bu yılın üçüncü çeyreğine ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla verilerini açıkladı.

Buna göre, bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,1 küçülen Rus ekonomisi, üçüncü çeyrekte de yüzde 4 küçüldü. Böylece Rusya ekonomisi iki çeyrek üst üste daralarak resesyona girdi.

Bu yılın üçüncü çeyreğinde sektörlerin performansı şu şekilde gerçekleşti:

2021 üçüncü çeyreği itibariyle toptan ticarette yüzde 22,6 düşüş;

Perakende ticaret cirosunda yüzde 9,1 düşüş;

Nakliye, kargo, lojistik sektörü cirosunda yüzde 5,5 düşüş;

İmalatta yüzde 2 düşüş.

Aynı zamanda, tarım sektöründe brüt katma değer yüzde 6,2, inşaat sektöründe ise yüzde 6,7 büyüme gösterdi.

Rus döviz piyasasında “dost ülkelerin” para birimlerinin payı artarken, doların payı düşüyor

Rusya’nın döviz piyasasında “dost ülke” para birimlerinin payı ekimde bir önceki aya kıyasla yüzde 27’den yüzde 31’e çıkarken, doların payı yüzde 46’dan yüzde 42’ye düştü.

Merkez Bankası tarafından hazırlanan “Mali Piyasa Riskleri” başlıklı raporda, yaptırımların ülkedeki döviz piyasasına etkileri ortaya kondu.

Rus döviz piyasasında, başta yuan olmak üzere “dost ülke” para birimlerinin payının arttığına işaret edilen raporda, “Döviz piyasasında dost ülkelerin para birimlerinin payı ekimde eylüle kıyasla yüzde 27’den yüzde 31’e çıktı. Artış, ağırlıklı olarak yuanın payının yüzde 22’nin üzerine çıkması nedeniyle gerçekleşti.” ifadelerine yer verildi.

Rusya: Taraflardan itiraz gelmediği için Tahıl Anlaşması 120 gün uzatıldı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın, taraflardan herhangi bir itiraz gelmediği için otomatik olarak uzatıldığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, İstanbul’da 22 Temmuz’da imzalanan dörtlü (Rusya, Türkiye, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler) anlaşmanın 18 Kasım’da sona ereceği belirtildi.

Taraflardan herhangi birinin itirazı olmadığı takdirde anlaşmanın 120 gün daha otomatik olarak uzayacağı hatırlatılan açıklamada, “Böyle bir itiraz gelmedi. Rus tarafı, Karadeniz Girişimi’nin teknik olarak uzatılmasına, kapsam ve süresinde herhangi bir değişiklik yapılmaksızın izin veriyor.” ifadeleri yer aldı.

Rus tarafının endişeleri vurgulandı

Söz konusu anlaşmaların birbirine bağlı “paket” niteliği taşıdığı ve Rus tarım ürünlerinin de ihracatının normalleştirilmesine ilişkin Rusya ile Birleşmiş Milletler (BM) Memorandumunun etkili bir şekilde uygulanması gerektiği ifade edilen açıklamada, “BM’nin bu konudaki yükümlülüklerini yerine getirmek için yoğunlaşmalarını, Rus gübre ve gıda tedarikinin önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik çalışmaların ara sonuçları hakkında bize verilen bilgileri not ettik. Tüm bu sorunlar, ‘paket’ anlaşmanın uzatıldığı 120 gün içinde çözülmelidir.” şeklindeki değerlendirmeler paylaşıldı.

Peskov, tahıl anlaşmasının uzatılması kararını değerlendirdi

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Moskova’nın Birleşmiş Milletler’den (BM) Rusya’nın tahıl ve gübre ihracatı üzerindeki kısıtlamaların tamamen kaldırılacağı ile ilgili güvence aldıktan sonra tahıl girişiminin uzatılmasını onayladığını söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Peskov, tahıl anlaşmasında Rusya’nın endişelerinin giderilip giderilmediği konusundaki soruları “BM’den Rusya’nın gıda, tahıl ve gübre ihracatındaki kısıtlamaların kaldırılmasına yönelik çalışmaların olumlu sonuçlandırılacağına dair güvence aldık. Tahıl anlaşmasının uzatılmasına karar verirken güvenceyi dikkate aldık” diye konuştu.

Kiev müzakere istemiyor

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin ‘Batı ülkelerinden Rusya ile müzakere için sinyal alıyoruz’ sözlerini değerlendiren Peskov, Kiev tarafının herhangi bir müzakere istemediğini, aynı zamanda Ukrayna’daki özel harekatın devam ettiğini ve hedeflerine ulaşılması gerektiğini söyledi.

Rusya’da güncel yıllık enflasyon oranları açıklandı

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan “Mevcut fiyat durumu üzerine” raporuna göre, 8 Kasım- 14 Kasım 2022 tarihleri arasında ülkedeki yıllık enflasyon yüzde 12,56’dan yüzde 12,40’a geriledi.

8 Kasım- 14 Kasım arasında haftalık enflasyon oranının yüzde 0,06 olarak gerçekleştiği belirtilen raporda, meyve ve sebze fiyatlarında mevsimsel fiyat artışlarının sürdüğü vurgulanırken, bu durumun haftalık enflasyon oranlarına artış olarak yansıdığının altı çizildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Polonya’yı “provokasyon yapmamaya” çağırdı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Polonya’ya Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne füze düşmesiyle ilgili “provokasyon yapmama” çağrısında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, yaptığı yazılı açıklamada, Polonya’nın Moskova Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jacek Sladewski’nin bakanlığa çağrıldığını bildirdi.

Polonya’nın Przewodow köyüne füze düşmesi sonucu 2 kişinin hayatını kaybettiğini anımsatan Zakharova, “Diplomata, Polonya’nın söz konusu olay etrafında Rusya karşıtı histerinin körüklenmesinin kabul edilemez olduğu belirtildi.” ifadelerini kullandı.

ABD ve Batılı ülkeler, Polonya’ya düşen füzeden Rusya’yı sorumlu tutuyor

ABD ve Batılı ülkeler, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyindeki görüşmelerde, Polonya’nın Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne füze düşmesinden Rusya’yı sorumlu tuttu.

Ukrayna’da barış ve istikrarın korunması amacıyla toplanan BM Güvenlik Konseyi, Ukrayna tarafından atılan füzeler nedeniyle olduğu kanıtlanan olayda ne olursa olsun Rusya’yı suçlamayı seçti.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, burada yaptığı konuşmada, “Rusya’nın Ukrayna’yı gereksiz yere işgali ve sivil altyapısına yönelik saldırıları başlatmasaydı, bu trajedi asla olmayacaktı.” dedi.

Siemens, Rusya’daki tüm varlıklarını sattı

Rusya’daki endüstriyel faaliyetleri sona erdireceğini daha önce duyuran Alman sanayi ve elektronik devi Siemens, Rusya’daki tüm finans ve kiralama (leasing) işini 2022 mali yılının dördüncü çeyreğinin sonunda sattığını bildirdi.

Şirket tarafından paylaşılan mali raporda, Siemens’in 2022 mali yılının dördüncü çeyreğinin sonunda (Temmuz- Eylül) Rusya’daki tüm finans ve leasing işini sattığı belirtilirken, 2022 mali yılının sonunda şirketin Rusya’daki faaliyetlerini sona erdirmesinden kaynaklanan kaybının net 647 milyon Euro olduğu ifade edildi.

Vnukovo Havalimanı metro istasyonu 2023’te açılacak

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, Vnukovo Havalimanı’nda yapımı devam eden Solntsevskaya hattı Metro istasyonunun 2023 yılında hizmete gireceğini duyurdu.

Metronun gelecek yıl Vnukovo’ya geleceğini söyleyen Belediye Başkanı, “Solntsevskaya metro hattını kullanan Moskovalılar 20 yıldır metro bekliyor. Bugün Rasskazovka’ya ulaştık ve gelecek yıl Vnukovo’ya geleceğiz. Bu ‘Yeni Moskova’ bölgesine giren Sokolnicheskaya hattının uzantısı olacak. Ardından yeni hatların inşası da planlanıyor” diye konuştu.

Rusya’nın uluslararası rezervleri artışta

Rusya Merkez Bankası, 11 Kasım 2022 itibariyle ülkenin uluslararası rezervlerinin 10,5 milyar dolar artarak 552,1 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

Son bir haftada Merkez Bankasının uluslararası rezervlerinde yüzde 1,9 artış yaşanırken, 4 Kasım 2022 itibariyle ülkenin uluslararası rezervlerinin hacminin 541,6 milyar dolar olduğunu hatırlatan düzenleyici, son bir haftada rezervlerde 10,5 milyar dolarlık artışın pozitif yeniden değerlemeden kaynaklandığı vurguladı.

Moskova’da geleneksel Türk tezhip sanatı tanıtıldı

Rusya’nın başkenti Moskova’da “Türk Tezhip Sanatı ve İncelikleri” konulu söyleşi ve atölye çalışması düzenlendi.

Moskova Yunus Emre Enstitüsü’nde (YEE) düzenlenen etkinliğe, Moskova YEE Koordinatörü Mehmet Ülker’in yanı sıra Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Ömer Faruk Savuran, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Kadın Aile ve Gençlik Merkezi Müdürü Fatma Haral Efe, TDV Kadın Aile ve Gençlik Merkezi Sanat Çalışmaları Sorumlusu Semra Ata ve çok sayıda davetli katıldı.

Moskova YEE Koordinatörü Ülker, burada yaptığı açıklamada, etkinliğin önemine işaret ederek, “Bu etkinliğin, Türk ve Rus halklarının, birbirinin insani ve kültürel değerlerini daha yakından tanımalarına, aralarındaki geleneksel bağlarının korunmasına, zenginleşmesine ve çeşitlenmesine ve bu konuda bilgi düzeyinin artmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz.” dedi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img