spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRus gübresi ihracatında ilk olumlu haber Hollanda’dan geldi

Rus gübresi ihracatında ilk olumlu haber Hollanda’dan geldi

Karadeniz Tahıl Girişimi kapsamında Rus tahıl ve gübre ihracatındaki kısıtlamaları kaldırmak için uzun zamandır çaba harcayan Birleşmiş Milletler, Malavi’ye Rus gübresi taşıyan ilk geminin 21 Kasım’da Hollanda’dan yola çıkacağı müjdesini verdi.

Avrupa limanlarında bloke edilen ve Rus gübresi taşıyan ilk geminin 21 Kasım’da Hollanda’dan Afrika’ya hareket edeceğini duyuran Birleşmiş Milletler (BM) Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Genel Sekreteri Rebecca Grynspan, Rus gübresinin Afrika ülkesi Malavi’ye yollanacağını söyledi.

Grynspan, açıklamasında, “İlk gemi Hollanda limanından Malavi yönüne hareket edecek. Şu an yükleniyor. Geminin limandan ayrılış tarihi 21 Kasım olarak belirlendi. Rus gübreleri deniz yoluyla önce Mozambik’e ve ardından kara yoluyla Malavi’ye teslim edilecek” diye konuştu.

UNCTAD’ın Avrupa limanlarında bloke edilen Rus gübrelerinin ilk partisi Malavi’ye gönderildikten sonra Batı Afrika’ya teslim edilmesini umduğunun altını çizen Grynspan, Malavi örneğinde olduğu gibi Rus şirketler grubu Uralchem-Uralkali tarafından Afrika’ya ücretsiz gübre sağlanacağını ifade etti.

“Gübrede bir sonraki varış noktasının Batı Afrika olacağını umuyoruz” diyen Grynspan, bu operasyonda Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı temsilcilerinin de yer alacağını belirtti.

UNCTAD Genel Sekreteri, Batı Afrika ülkelerinin de yaptırımlar nedeniyle meydana gelen gübre krizinden çok sert bir şekilde etkilendiğini vurgularken, bu nedenle gübre sevkiyatlarındaki bir sonraki hedefin Batı Afrika olacağını sözlerine ekledi.

Gübreyi bloke eden ülkeler açıklanmıştı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, yakın zamanda uzatılan tahıl anlaşması gereği ihracatının gerçekleşmesi gereken Rus gübresini hangi Avrupa ülkelerinin bloke ettiğini açıklamıştı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Letonya ile birlikte Estonya, Belçika ve Hollanda’nın depolarında Rus gübresinin bulunduğu belirtilirken, bu ülkelerin daha önce Rusya’nın yoksul ülkelere bağışlamaya hazır olduğunu bildirmesine rağmen depolardan çıkarılmasını engellediği vurgulandı.

Bloke edilen ve Rus şirketlerine ait 300 bin ton gübrenin yüzde 80’inin Letonya’daki depolarda olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Rusya, bu hacimleri fakir ülkelere ücretsiz olarak aktarma teklifinde bulunmasına rağmen Birleşmiş Milletler (BM) Gıda Programı aracılığıyla gönderilmesine izin vermeyen ülkelerin başında Letonya, Estonya, Belçika ve Hollanda gelmektedir” ifadelerine yer verildi.

Rusya’nın dünyanın önde gelen gübre ihracatçılarından biri olduğunu hatırlatılan mesajda, gübre olmadan sadece gıda tüketen ülkelerin değil, üreticileri ülkelerin de açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalacağının altı çizildi.

Yakın zamanda Endonezya’da G20 Liderler Zirvesi kapsamında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri António Guterres ile görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Guterres’in tahıl anlaşmasının uygulanmasının kendisi için bir öncelik olduğuna dair güvence verdiğini söylerken, ancak şu ana kadar herhangi bir gelişmenin yaşanmadığını da eklemişti.

“Rusya Federasyonu’ndan tahıl ve gübre ihracatıyla ilgili tüm sözler verildi. En azından Genel Sekreter (BM) bugün bunun kendisi için öncelikli bir konu olduğuna dair yemin etti” diyen Lavrov, ayrıca, Guterres’in kendisine BM’nin Rusya’nın tahıl anlaşmasıyla ilgili koşullarını yerine getirmeye hazır olduğunu söylediğini, ancak şu ana kadar pratik bir sonuç alınamadığını da itiraf ettiğini aktardı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img