spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMoskova’da ipotekli konut satışları düşüşte

Moskova’da ipotekli konut satışları düşüşte

Rusya Federal Kadastro, Tapu ve Haritacılık Servisi (Rosreestr), ülkenin başkenti Moskova’da konut alımına yönelik ipotek işlemlerinin sayısının bu yılın ilk 10 ayında yüzde 14 düştüğünü bildirdi.

Ocak-Ekim 2022 döneminde 88 bin 600 ipotekli konut satış sözleşmesinin kayıt altına alındığı belirtilirken, bu rakamların geçtiğimiz yılın ilk 10 ayına kıyasla yüzde 14 daha az olduğu açıklandı.

Ekim ayında yaklaşık 9 bin 300 ipotekli konut satış işleminin kaydedildiğini aktaran Rosreest, bu rakamın bir ay öncesine göre yüzde 5, Ekim 2021’e göre ise yüzde 13 daha düşük olduğunu da vurgularken, açıklamasında, “Ekim ayında ipotekli konut satış işlemlerinde bir önceki aya kıyasla kaydedilen yüzde 5’lik düşüş, emlak piyasasındaki işlemlerin kabul edilebilir hareket aralığı içinde yer alırken, vatandaşların ekonomik belirsizlik döneminde gayrimenkul kararlarında daha dikkatli ve dengeli davrandığını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de ipotekli konut satışları da düşüşte

Türkiye’de ekimde ipotekli konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 52,7 azalarak 13 bin 268’e düşerken, toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 12,9 oldu.

Ocak-Ekim 2022 döneminde Türkiye’de gerçekleşen ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15,2 artışla 241 bin 869 olarak kayıtlara geçti.

Ekimde ipotekli satışların 4 bin 260’ı, ocak-ekim dönemindeki ipotekli satışların ise 65 bin 37’si ilk el satış olarak gerçekleşti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img