spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemZelenskiy, Polonya’daki füze olayında Rusya’yı suçlamaya devam ediyor

Zelenskiy, Polonya’daki füze olayında Rusya’yı suçlamaya devam ediyor

ABD ve NATO’nun Polonya’da düşen füzenin Ukrayna’ya ait olduğunu açıklamasına rağmen Rusya’yı suçlamaya devam eden Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, dün Polonya’ya füze düşmesine ilişkin “Rus saldırganlığı, 2 Polonya vatandaşının canını aldı.” ifadesini kullandı.

Gece saatlerinde Telegram hesabından paylaştığı görüntülü mesajında konuşan Zelenskiy, Rusya’nın son dönemlerde ülkesinin enerji altyapılarına yönelik gerçekleştirdiği yoğun hava saldırıları sonucu 18 bölgede milyonlarca insanın elektrik sorunu yaşadığına dikkati çekerek, “Bunlar milyonlarca tüketicidir. Hem elektrik üretmek hem de tedarik etmek üzere enerji altyapılarını eski haline getirmek için elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.

Zelenskiy, Ukrayna’nın Kherson bölgesinde Rus ordusunun geçen hafta çekildiği yerleşim yerlerine elektrik, su, telefon bağlantısı gibi hizmetleri tekrar sağlamaya çalıştıklarını ve köylerdeki insanlara emekli maaşlarının verilmeye başlandığını kaydederek “Kherson bölgesinde 20’den fazla yerleşim yerine elektrik hizmeti verildi.” açıklamasında bulundu.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın devam ettiğini vurgulayan Zelenskiy, şimdilik en sıcak çatışmaların Donetsk cephesinde sürdüğünü işaret etti.

Zelenskiy, “Donetsk bölgesinden gelen raporlar ve bilgiler değişmedi. Daha önce olduğu gibi aynı noktalarda şiddetli çatışmalar devam ediyor. Onlarca saldırıya rağmen mevzilerimizi koruyoruz.” diye konuştu.

Polonya’ya füze düşmesine değinen Zelenskiy, bu konunun Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde de gündemde olduğunun altını çizdi. Zelenskiy şöyle devam etti:

“Ukrayna’nın tutumu çok şeffaf. Tüm detayları, gerçekleri ortaya koymaya çalışıyoruz. Bundan dolayı uzmanlarımızın uluslararası soruşturma çalışmalarına katılmasına, diğer ortaklarımız gibi patlamanın yaşandığı alanda mevcut olan tüm verilere erişmesine ihtiyacımız var.”

Zelenskiy, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile telefon görüşmesini yaptığını aktardı. Füze düşmesi sonucu 2 kişinin yaşamını yitirmesi nedeniyle Duda’ya başsağlığı dilediğini aktaran Zelenskiy, “Rus saldırganlığı, 2 Polonya vatandaşının canını aldı.” dedi.

AB, Polonya’ya füze düşmesi olayından Rusya’nın saldırılarını sorumlu tuttu

Avrupa Birliği (AB), Polonya’da füze düşmesi olayının “Rusya tarafından Ukrayna şehirlerine sivilleri ve sivil altyapıyı hedef alan büyük füze saldırısı dalgasının bir sonucu” olduğunu bildirerek Varşova ile dayanışma mesajı verdi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisinden yapılan yazılı açıklamada, AB’nin Polonya ile sarsılmaz birliği, kararlılığı ve tam dayanışmasını vurgulandı.

AB’nin Polonya’nın sahadaki gerçekleri ortaya çıkarma çabalarını desteklediği belirtilen açıklamada, “Bu trajik olay, dün Rusya tarafından Ukrayna şehirlerine sivilleri ve sivil altyapıyı hedef alan büyük füze saldırısı dalgasının bir sonucudur. Bu saldırılar uluslararası hukukun ağır ihlalleridir.” ifadelerine yer verildi.

Polonya’da ne olmuştu?

Polonya’nın Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne 15 Kasım’da kaynağı belirlenemeyen bir füzenin düştüğü ve 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Bunun ardından Polonya Ulusal Güvenlik Komitesi acil toplanmış ve “askeri birliklerin savaşa hazır olma durumunun artırılmasına” karar verilmişti.

Birçok NATO ülkesi gelişmenin kaygı verici olduğu yönünde açıklamalar yapmış, Ukrayna, Letonya ve Estonya söz konusu füzelerin Rusya tarafından atıldığını öne sürmüştü.

Olayın ardından Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada “Polonya toprağına Rus füzeleri düştüğüne yönelik suçlamalar kasıtlı provokasyondur.” ifadesi kullanılmıştı.

ABD Başkanı Joe Biden da Endonezya’nın Bali Adası’nda dünya liderleri ile görüşmesinin ardından, “Soruşturma tamamlanana kadar net bir şey söyleyemem ancak füzenin Rusya’dan fırlatılmış olma ihtimali düşük görünüyor” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuya ilişkin, “Rusya’nın ‘Bizimle bu işin alakası yok’ demesi bizim için önemli. Bütün bunların yanında sabah yine (Almanya Başbakanı) Olaf Scholz ile yaptığımız görüşmede, bunun detay araştırmalarının yapılması gerekiyor, böyle bir kararı vermenin doğru olmayacağını o da söyledi. Rusya’nın ‘Bizimle alakası yok’ ve Biden’ın da ‘bu füzelerin Rus yapımı olmadığını’ açıklamış olması, herhalde bunun Rusya ile alakası olmadığını göstermektedir. Bu, bir teknik arıza olabilir veya farklı olabilir, onun için inceleme araştırma şart.” ifadelerini kullanmıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img