spot_img
-4.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 16 Kasım 2022

Rusya’da dün neler oldu? 16 Kasım 2022

Dün, 16 Kasım 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Peskov, tahıl anlaşmasının uzatılması şansını değerlendirdi

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, tahıl anlaşmasının uzatılmasıyla ilgili yoğun çalışmaların devam ettiğini belirtirken, anlaşmanın uzatılması olasılığını gazetecilere değerlendirdi.

Günlük basın toplantısında tahıl anlaşmasının uzatılması ile ilgili yoğun ve gergin çalışmaların sürdüğünü belirten Peskov, 19 Kasım’da sona eren anlaşmanın Rusya’yı ilgilendiren kısmına dikkat çektiği konuşmasında, “Anlaşmanın uzatılmasıyla ilgili yoğun çalışmalar devam ediyor. Esas olarak Rus ürünlerinin dış pazarlara arzına yönelik kısıtlamaların kaldırılmasını sağlamak için tasarlanan kısmından bahsediyoruz. Uzmanlar yoğun bir şekilde çalışıyor. Oldukça yapıcı temaslar var. Sonucu anlamak için bu kalan günleri bekleyelim” diye konuştu.

Putin ve Erdoğan, gerektiğinde hızla görüşme imkanına sahip

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerekirse saatler içinde koordineli bir şekilde görüşmeler yapabildiğini vurgulayan Kremlin Sözcüsü, “Temaslarda bir sorun yok. Sürekli iletişimleri var. Ve gerektiğinde telefonları açıp birbirleriyle hızlıca görüşebiliyorlar” diye konuştu.

Rusya: Polonya’da yayılan fotoğraflardaki füze parçaları Ukrayna’nın S-300 sistemine ait

Rusya Savunma Bakanlığı, Polonya’da dün yayılan fotoğraflardaki füze parçalarının Ukrayna’nın S-300 hava savunma sistemine ait unsurlar olduğunu bildirdi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik dün gerçekleştirdiği füze saldırılarına değinen Konaşenkov, “Rusya Silahlı Kuvvetleri, 15 Kasım’da Ukrayna’nın askeri yönetim ile enerji sistemlerine yönelik havadan ve denizden uzun menzilli yüksek hassasiyetli silahla yoğun saldırı düzenledi. Saldırının hedefine ulaşıldı. Tüm füzeler, belirlenen hedefleri vurdu.” dedi.

Başkent Kiev’deki unsurlara yönelik saldırı düzenlemediklerini savunan Konaşenkov, “Kiev’de sivillerin yaşadığı mahallelerdeki yıkımların, Ukrayna’nın hava savunma sistemlerine ait füzelerin düşmesi sonucu oluştuğunu” bildirdi.

NATO: Polonya’ya düşen füze Ukrayna’dan ateşlenmiş olabilir

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, dün Polonya’ya düşen ve iki kişinin ölümüne yol açan füzenin Ukrayna hava savunma sisteminden Rusya’nın seyir füzesine karşı ateşlenmiş olabileceğini, olayın kasıtlı bir saldırı olmadığını söyledi.

Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Stoltenberg, Polonya’da konuyla ilgili soruşturmanın sürdüğünü, bunun sonucunu beklemek gerektiğini dile getirdi.

Stoltenberg, dünkü olayın Rusya’nın Ukrayna’da birçok yere geniş bir füze saldırı dalgası başlatmasından sonra meydana geldiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Bunun kasıtlı bir saldırı olduğuna dair bir gösterge bulunmuyor. Rusya’nın NATO’ya karşı saldırgan askeri eylemler içinde olduğuna dair gösterge de yok. İlk analizimiz olayın Ukrayna’dan Rusya’nın seyir füzesi saldırısına karşı ateşlenen Ukrayna hava savunma sistemine ait bir füzeden kaynaklandığını gösteriyor. Ama şunu açıkça söylemeliyim; bu, Ukrayna’nın hatası değil.”

G20 Liderler Zirvesi, Rusya’nın Ukrayna’dan “koşulsuz çekilmesinin” talep edilmesiyle sona erdi

Dünyanın en büyük ekonomilerini bir araya getiren G20’nin Liderler Zirvesi, Rusya’nın Ukrayna topraklarından tamamen ve koşulsuz şekilde çekilmesinin talep edilmesi ve bugünün çağının savaş çağı olmaması gerektiğine yönelik çağrıyla sona erdi.

G20 liderlerini Endonezya’nın Bali Adası’nda 15-16 Kasım’da bir araya getiren zirvede, Rusya-Ukrayna savaşı, enerji ve enflasyon krizi, tahıl koridoru, gıda güvenliği ve küresel sağlık sistemlerinin güçlendirilmesine yönelik başlıklar öne çıktı.

G20 Liderler Zirvesi’ni de değerlendiren Kremlin Sözcüsü Peskov, Kremlin’in G20’nin sonuçlarından memnun olduğunu, nihai bildirgenin Ukrayna krizine tüm katılımcı ülkelerin yaklaşımlarıyla ilgili farklılıkları gösterdiğini kaydederken, “Elbette Ukrayna ile ilgili yaklaşımlarda bakış açılarındaki farklılıkların sonuç beyannamesine eklenmesi, önemli. Rusya Dışişleri Bakanlığı böyle dengeli bir metnin oluşturulması adına çok çalıştı” ifadelerini kullandı.

Rusya: Polonya’ya düşen füzeyle ilgili soruşturmanın tarafsız olacağına eminiz

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Polonya’nın Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne füze düşmesi hususunda soruşturmanın tarafsız yürütüleceği beklentisini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 15 Kasım’da Polonya topraklarında 2 kişinin hayatını kaybettiği bu olaya, Rusya’nın karışmadığına dair Rusya Savunma Bakanlığının açıklama yaptığı hatırlatıldı.

Buna rağmen bazı NATO üyesi ülkelerin ve medyanın Rusya’nın suçlu olabileceğine yönelik aşırı tepkiler verdiği kaydedilen açıklamada, Kiev yönetiminin de Rusya’yı suçlamak için her fırsatı değerlendirdiği ifade edildi.

Moskova’da toplu ulaşıma zam geliyor

Moskova Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, 2 Ocak 2023 tarihinden itibaren “Ediny” olarak adlandırılan tek seferlik metro, otobüs ve benzeri toplu ulaşım biletlerinin 61 rubleden 62 rubleye yükseltileceğini duyurdu.

30 ve 90 günlük aboneliklerde yolculuk maliyetinin de arttığını vurgulayan Belediye Başkanlığı, “Troyka” kartı kullananlar için toplu ulaşımda seyahatin 46 rubleden 50 rubleye çıkacağını aktardı.

Rusların kredi kartlarına taleplerinde düşüş yaşanıyor

Ulusal Kredi Geçmişi Bürosu (NBKI) tarafından paylaşılan raporda, Rus bankalarının ekim ayında çıkardığı kredi kartı sayısının 1,11 milyon adet olduğu belirlenirken, kredi kartı başvurularında eylül ayına kıyasla yüzde 13’lük düşüş kaydedildi.

Yaz aylarında vatandaşların kredi kartı taleplerinde sürekli artış kaydeden NBKI, ekim verilerine göre yıllık bazda taleplerin yüzde 4,7 oranında düştüğünü, taleplerin Şubat 2022’ye kıyasla yaklaşık yüzde 2 oranında azaldığını bildirdi.

McDonald’s’ın lojistik ortağı Rusya’dan ayrılıyor

Rusya’da isim değiştirerek faaliyetlerine devam eden fast food zinciri McDonald’s için ürün taşımacılığı yapan Amerikan şirketi Havi Logistics, Rusya’daki işini satmak için müşteri aramaya başladı.

RBK Haber, kaynaklara dayandırdığı haberinde Havi Logistics’in Rusya’da başkent Moskova, St. Petersburg, Kazan, Kaliningrad ve Novosibirsk bölgesi dahil olmak üzere 10’dan fazla dağıtım merkezine sahip olduğunu belirtirken, uluslararası depolama ve lojistik şirketinin şimdi varlıklarını yerli yatırımcılara devretme seçenekleri üzerinde çalıştığını açıkladı.

Merkez Bankası, önümüzdeki yıldan itibaren inşaat firmalarına müdahale edecek

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, gelecek yıldan itibaren konut kredisi oranlarının sıfıra yakın olduğu inşaat şirketlerinin konut projelerinde riskleri sınırlamak için önlemler almayı planladığını duyurdu.

Meclisin alt kanadı Devlet Duması’nda konuşan Nabiullina, konut satışları için yüzde sıfıra varan faiz oranları teklif eden inşaat şirketlerinin faaliyetlerinden endişe duyduklarını söylerken, “Analizimiz, konut satışında düşük faiz sunan inşaat şirketlerinin daire fiyatlarını aslında gerçekten yüzde 20 ila 30 daha fazla artırdığını gösterdi. Bu şekilde genellikle fazla kredinin faizinden daha fazla ödemek zorunda kalan vatandaşlar, mevcut dairesini ikinci el piyasada satmasına rağmen şişirilen konut maliyetinin altında eziliyor. Burada hem borçlu için hem de şişirilmiş bir fiyatla satılan daire için kredi imkânı sağlayan banka için büyük risk var” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın ayçiçek hasadında düşüş bekleniyor

Rusya merkezli uluslararası tarım danışmanlık şirketi Sovecon verilerine göre, ülkede kötüleşen hava koşulları nedeniyle Rusya’da ayçiçek hasadının 2017’den bu yana rekor düşük seviyelerde gerçekleştiği bildirildi.

Kommersant gazetesinin haberinde, 10 Kasım’a kadar gerçekleşen ayçiçek hasadının yüzde 64 olduğu kaydedilirken, önceki yıllarda aynı dönemlerde yüzde 90-95 olan hasat oranlarının eylül ve ekim aylarında yaşanan yoğun yağışlar ve toprağa su basması nedeniyle keskin bir şekilde düştüğü aktarıldı.

Türkiye’deki konut alımlarında Ruslar liderliği kaptırmıyor

Türkiye İstatistik Kurumu, yabancılara yapılan konut satışlarının ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,8 azalarak 5 bin 377’ye gerilediğini bildirirken, bu dönemde yabancılara konut satışında ilk sırayı 2 bin 23 konutla Rusya vatandaşları aldı.

Eylül ayında Türkiye’de bin 196 konut satın alan Rusların ekim ayında daha fazla gayrimenkul yatırımı gerçekleştirdiği gözden kaçmazken, ekimde 102 bin 660 konutun satıldığı ülkede yabancılara satılan konut sayısı ise 5 bin 377 oldu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img