spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya, 'Kıyamet Günü Uçağı'nı denizaltılarla test etti

Rusya, ‘Kıyamet Günü Uçağı’nı denizaltılarla test etti

Rusya Savunma Bakanlığı’nın olası nükleer savaş sırasında havadan komuta ve kontrol merkezi olarak kullandığı ve ‘Kıyamet Günü Uçağı’ olarak adlandırılan IL-80 hava komuta merkezi ile denizaltılarla iletişim kurmak için test uçuşları yaptığı bildirildi.

Rus resmi haber ajansı RIA Novosti, kaynaklara dayandırdığı haberinde, Kıyamet Günü Uçağı’nın denizaltılarla iletişim kurmak için test edildiğini bildirirken, yazısında, “IL-80 uçaklarının su altındaki stratejik füze taşıyan denizaltılarla iletişim için test edildi ve uçağın havadan derin sularda hareket eden denizaltıyla istikrarlı iletişimi sürdürebildiği anlaşıldı” ifadelerine yer verdi.

Gazeteye konuşan kaynaklar, Kıyamet Günü Uçağı ile derin sularda gezen Rus denizaltı arasındaki iletişimin, denizaltının sahip olduğu güçlü dalgıç iletişim anteni aracılığıyla ultra frekans dalgaları üzerinden sağlandığını açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın envanterinde 4 adet olduğu bilinen ve Il-86 sivil uçağı temel alınarak oluşturulmuş bir hava komuta merkezi olan Kıyamet Günü Uçağı Il-80 (Il-86VzPU), yer kontrol noktaları ve diğer tüm iletişim hatlarının arızalanmasına yol açacak bir nükleer savaşta askeri birlikleri kontrol etmek için tasarlandı.

Yerli “Kıyamet Günü Uçağı” üretiliyor

Bakanlık, geçtiğimiz yıl komuta merkezi uçağının yeni versiyonunun yerli malzeme kullanılarak üretimi için hazırlıklara başlandığını duyurmuş, Voronezh’de geniş gövdeli Il-96-400M temelinde üretilecek nükleer komuta uçağı üretimine başlanacağı bilgisini paylaşmıştı.

İki adet üretilmesi planlanan geniş gövdeli Il-96-400M uçağının birinin şu an üretimde olduğunu paylaşan RIA Novosti, Hava Kuvvetleri tarafından üçüncü bir komuta merkezinin de planlanabileceğini ekledi.

Hava Kuvvetleri tarafından hazırlanan projenin adının Zveno-3S (Bağlantı-3S) olduğu ifade edilirken, üretilecek uçaktan 6 bin kilometrekarelik alan dahilindeki tüm askeri birlik ve araçla telsiz bağlantısı sağlanabileceği, buna stratejik nükleer silah taşıyan denizaltıların da dahil olduğu ifade edildi.

Uzmanlar, Il-96-400M uçaklarının yolcu uçağı olan Il-86 temelinde inşa edilen mevcut Il-80’in yerini alacağını belirtirken, yeni Il-96-400M’nin uçuş menzilinin bir önceki modele kıyasla iki katına çıkacağını vurguladı.

Bu tür uçakların yer ve uydu bağlantıları altyapısının tahrip olması durumunda ülkenin üst düzey liderleri ve komuta merkezinin tahliyesi için tasarlandığına işaret eden kaynaklar, havada yakıt ikmali yapma yeteneğine sahip olan bu uçakların günlerce sorunsuz bir şekilde havada kalabileceğinin altını çizdi.

2018 yılında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) daha önce buna benzer hava komuta merkezi uçağının Boeing 747 tabanında üretildiğini açıklamıştı.

ABD Hava Kuvvetleri’nin hizmetindeki uçaklardan biri olan ve ABD basını tarafından “kıyamet günü uçağı” olarak bilinen E-4B Nightwatch olası bir nükleer savaş durumunda askeri komuta ve kontrol merkezi olarak kullanılmak üzere donatılmıştı. Olası bir savaş durumunda ABD Başkanı ve komuta kademesine ev sahipliği yapacak uçağının dış kaplamasının olası bir nükleer saldırıdan zarar görmeyecek şekilde dizayn edildiği biliniyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img