spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemKremlin: BM'nin Ukrayna'ya tazminat ödenmesini öngören kararı, Rusya’yı soyma arzusunun resmileştirilmesidir

Kremlin: BM’nin Ukrayna’ya tazminat ödenmesini öngören kararı, Rusya’yı soyma arzusunun resmileştirilmesidir

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda Rusya’nın Ukrayna’ya tazminat ödemesine ilişkin alınan kararın Batı tarafından Rusya devletine karşı yapılmak istenen soygunun resmileştirilmesi olduğunu söyledi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Peskov, “BM kararını hazırlayanlar, tamamen yasadışı bir şekilde bloke edilen altın ve döviz rezervlerimizin dağıtılması üzerinde çalışıyorlar. Bu, Birleşmiş Milletler platformunu kullanarak bu soygunun resmileştirilmesi anlamına gelir” ifadelerini kullandı.

Moskova’nın bu karara tümüyle karşı olduğunu vurgulayan Peskov, Rusya’nın Ukrayna’nın altyapısındaki zararı telafi etmesinin söz konusu dahi olmadığını, Rusya topraklarına katılan kendi bölgelerindeki zararları karşılamakla ilgilendiğini ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Ukrayna konusunda müzakere masasına oturulması çağrısını da değerlendiren Peskov, gazetecilere yanıtında “Biz henüz ortada fiilen bir müzakere masası görmüyoruz” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Rusya’nın Ukrayna’ya savaş tazminatı ödemesini isteyen karar kabul edildi.

193 üyeli BM Genel Kurulu, Rusya’nın Ukrayna içerisinde veya Ukrayna’ya karşı her türlü uluslararası hukuk ihlalinden sorumlu tutulmasının talep edildiği kararı oyladı.

94 ülkenin lehte, 14 ülkenin aleyhte oy kullandığı oylamada 74 üye ülke çekimser kaldı. Rusya, Çin, İran ve Suriye karara karşı oy kullanan üye ülkeler arasında yer aldı.

Kararda, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı uluslararası hukuka aykırı eylemlerinden kaynaklanan ve zarar, ölüm veya yaralanmaların tazminine yönelik uluslararası bir mekanizma kurulması çağrısı yapılıyor.

BM Genel Kurulunun kararları yasal olarak bağlayıcılık taşımasa da siyasi ağırlığa sahip.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img