spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemKaliningrad, THY ile Antalya seferlerinin uzatılmasında anlaştı

Kaliningrad, THY ile Antalya seferlerinin uzatılmasında anlaştı

Rusya’nın Avrupa’ya en yakın noktası olan Kaliningrad’ın Khrabrovo Havalimanı, Türk Hava Yolları (THY) ile Antalya’ya charter uçuş programının Mart 2023’e kadar uzatılması üzerinde anlaştığını duyurdu.

Khrabrovo Uluslararası Havalimanı Genel Müdürü Aleksandr Korytny, Rus haber ajansı TASS’a verdiği demecinde Kaliningrad Havaalanı’nın THY yönetimi ile Antalya’ya charter uçuş programını önümüzdeki yılın mart ayı sonuna kadar uzatma konusunda anlaştığını belirtirken, uçuşların doğrudan Kaliningrad’dan Avrupa Birliği hava sahası üzerinden gerçekleştirileceğini söyledi.

Khrabrovo Havalimanı’nın Türk Hava Yolları’nın kış aylarında sefer gerçekleştirme talebine olumlu yanıt verdiğine değinen Korytny, THY seferlerinin bu yıl 20 Kasım’dan 24 Mart 2023’e kadar salı ve cuma günleri gerçekleştirileceğini de ekledi.

Havaalanı kış tarifesinin 1 Kasım itibariyle başladığını vurgulayan Khrabrovo Havalimanı Basın Servisi, Türkiye’ye uçuşların doğrudan Avrupa Birliği hava sahası üzerinden gerçekleştirileceğine dikkat çektiği açıklamasında, THY seferlerinin 189 yolcu taşımak üzere tasarlanmış Boeing-737 yolcu uçaklarıyla gerçekleştirileceğinin altını çizdi.

Yaz aylarında Khrabrovo’dan Türkiye’ye charter uçuşları, Türk Hava Yolları iştiraki olan Anadolu Jet tarafından düzenleniyordu.

Yakın zamanda konuşan Kaliningrad Valisi Anton Alikhanov, Kaliningrad Khrabrovo Uluslararası Havalimanı’nın İstanbul Havalimanı’na ve oradan da diğer ülkelere aktarmalı uçuşlara başlayabileceğini söylemişti.

İzvestia gazetesine konuşan Alikhanov, büyük ekonomik potansiyele sahip olan Kaliningrad’ın Asyalı ve Türk havayolu şirketlerini Khrabrovo Havalimanı’na çekmeye çalıştığını vurgularken, “Umarım potansiyeli görüp bölgemize uçak seferlerine başlarlar. Şu an zaten özellikle Türk şirketleriyle bu konuda müzakereler yapılıyor” diye konuştu.

Kaliningrad Valisi, genel olarak mevcut durumda uçuşları genişletmenin ve yeni taşıyıcıları bölgeye çekmenin zor olduğunu da kabul ederken, öte yandan yabancı havayollarının üçüncü, dördüncü, beşinci ve yedinci hava sahası özgürlüklerini kullanarak Kaliningrad’a ve Kaliningrad’dan uçak seferlerini gerçekleştirebileceğini sözlerine ekledi.

Yeni fırsatların Khrabrovo Havalimanı’nın bölgeden uçuşların coğrafyasını genişletmesine ve yeni hava taşıyıcılarını çekmesine olanak sağlayacağına değinen Alikhanov, Kaliningrad bölgesini çevreleyen Avrupa Birliği üzerinde 27 Şubat’tan bu yana hava sahasının Rus uçaklarına kapalı olduğunu da hatırlattı.

Kaliningrad merkezinin 20 km kuzeydoğusunda yer alan Khrabrovo Uluslararası Havalimanı, Federal havaalanı statüsüne sahip olurken, 20’den fazla düzenli uçuş rotasını içeriyor.

2021 yılında havalimanının yolcu trafiğinin 3,91 milyondan fazla kişiye ulaştığı kaydedilmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img