spot_img
-6.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya'dan demir dışı metal ihracatına getirilen yasak Avrupa'da krize yol açabilir

Rusya’dan demir dışı metal ihracatına getirilen yasak Avrupa’da krize yol açabilir

Bağımsız endüstri ve enerji uzmanı Leonid Khazanov, Rusya’dan Londra Metal Borsası’na (LME) bakır ve nikel tedarikinin yasaklanmasının Avrupa endüstrisinde krize yol açacağını söyledi.

Daha önce LME’nin  Amerikan metal şirketi Alcoa’nın Rusya menşeli metalleri listesinden çıkarma çağrısına rağmen Rusya’dan metal tedarikine yasak getirmeme kararı almadığını hatırlatan Khazanov, Rusya’dan gelen mallara uygulanacak bir ambargonun öncelikle Avrupa pazarında büyük bir nikel ve bakır sıkıntısına yol açacağını söyledi.

Khazanov resmi Rus haber ajansı RIA Novosti’ye yaptığı açıklamada “LME’nin Rusya’dan gelen bakır ve nikel alımını durdurması, çelik ve kablo fabrikalarından motor ve araba üreticilerine kadar Avrupa’daki birçok fabrikanın otomatik olarak kapanmasına neden olacaktır” şeklinde konuştu.

Uzman, Avrupa’nın en büyük bakır üreticileri Aurubis ve Boliden’in yüksek elektrik ve gaz fiyatları nedeniyle düşen hacimleri yerine koyamayacağını vurgularken, “Nikelde durum daha da kötü olacak. Çünkü Avrupa’da neredeyse hiç üretim tesisi yok” diye ekledi.

Dünyanın en büyük uçak üretim şirketlerinden biri olan Boeing, eylül ayı başlarında Rusya’dan alüminyum alımını durdurdu.

Şirket, bu kararın Rus birliklerinin Ukrayna topraklarına girmesi  nedeniyle alındığını duyurmuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img