spot_img
-4.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 13 Kasım 2022

Rusya’da dün neler oldu? 13 Kasım 2022

Dün, 13 Kasım 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Putin, ordunun itibarını sarsanları Rus vatandaşlığından mahrum etmeyi teklif etti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sonradan Rus vatandaşlığı kazanan bireylerin Rus ordusunu itibarsızlaştıran faaliyetlerde bulunması durumunda vatandaşlıktan mahrum etmeyi teklif eden yasa tasarısını Devlet Duması’na sundu.

Dumaya teklif edilen yasa tasarısı metninde yer alan açıklamada, değişikliğin sonradan kazanılmış vatandaşlığın iptalini kapsayan suçların listesini genişlettiği vurgulanırken, güncellenmesi istenen Ceza Kanunu’nun vatandaşlıktan çıkarılacak bireyler ve belirlenen suçlar maddeleriyle birlikte şu şekilde belirlendi:

284.1 – Rusya Federasyonu topraklarında faaliyetlerinin sakıncalı olduğuna karar verilen yabancı veya uluslararası bir sivil toplum kuruluşunun faaliyetlerini yürütenler;

207.3 – Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri ve Rusya Federasyonu devlet organlarının yetkilerini kullanması hakkında kasıtlı olarak yanlış bilgilerin kamuya yayılmasını sağlayanlar;

280.1 – Rusya Federasyonu’nun toprak bütünlüğünü ihlal etmeyi amaçlayan eylemlerin uygulanması için kamu çağrılarında bulunan bireyler;

280.3 – Rusya Federasyonu ve vatandaşlarının çıkarlarını korumak, uluslararası barış ve güvenliği sağlamak veya Rusya Federasyonu devlet ve Silahlı Kuvvetlerinin yekililerinin itibarını sarsmayı amaçlayan kamu eylemleri düzenleyen bireyler.

Lavrov, ABD’nin ASEAN’da Ukrayna’daki durumla ilgili kabul edilemez değerlendirmelerde ısrar ettiğini söyledi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh’de düzenlenen Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Zirvesi’nde ABD ve bazı Batılı ülkelerin heyetlerinin Ukrayna çevresindeki duruma ilişkin kabul edilemez değerlendirmeleri ortak bir bildiriye dahil etmekte ısrar ettiğini söyledi.

ASEAN Zirvesi sonrası basın toplantısı düzenleyen Lavrov, açıklamasında, “ABD ve Batılı meslektaşlar, Ukrayna ve çevresindeki durumla ilgili olarak kesinlikle kabul edilemez bir dil kullanmakta ısrar ettikleri için bugün hiçbir ortak bildiri kabul edilmedi. Bu nedenle daha fazla işbirliğine yönelik yönergeler Kamboçya tarafından kendi adına yayınlanacak tebliğe yansıtılacak” ifadelerini kullandı.

Donetsk ve Lugansk’ta askere çağrılan öğrenciler eğitimine kaldığı yerden devam edecek

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in daha önce Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinde seferberlik kapsamında askerlik hizmeti için çağrılan tüm öğrencilerin terhis edilmesi talimatını verdiğini söyledi.

Talimatın bu cumhuriyetlerin Rusya topraklarına katılmadan önce seferber olan öğrencileri kapsadığı vurgulandı.

Rusya Federasyon Konseyi Başkan Yardımcısı Konstantin Kosaçev, İstanbul’daki patlamada hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi

Kosaçev, Rus haber ajansı Ria’ya yaptığı açıklamada, İstanbul’daki patlamaya ilişkin siyasi tahminlerde bulunmanın henüz erken olduğunu belirterek, “Türk halkı ve kadim İstanbul sakinlerine en içten başsağlığı diliyorum.” dedi.

Kosaçev, terörün milliyeti ve sınırı olmadığına dikkati çekerek, “Son yıllarda tarihin gösterdiği gibi, bu tür saldırıların kurbanı her ülke ve her halk olabilir.” ifadelerini kullandı.

İngiltere’nin yeni Maliye Bakanı, ülkedeki enflasyondan Rusya’nın sorumlu olduğunu söyledi

İngiltere’de yeni hükümetle birlikte göreve başlayan Maliye Bakanı Jeremy Hunt, ülkedeki enflasyon oranlarından Rusya’yı sorumlu tuttu.

The Sunday Times’a konuşan Hunt, İngiltere’de yüzde 10’u aşan enflasyon oranlarının Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle gerçekleştiğini vurgularken, “Ekonomimizde ‘Made in Russia’ durgunluğu yaşıyoruz. Büyümeye yönelik ilk adım olarak istikrarı yeniden sağlamamız gerekiyor. Enflasyonu kontrol etmek gerekiyor.Ancak Rus birliklerinin Ukrayna’ya girmesi nedeniyle ülke ekonomisi istikrardan yoksun” ifadelerini kullandı.

İngiltere Maliye Bakanı, İngiltere Merkez Bankası’nın resesyonun iki yıl süreceği tahminine katıldığına vurgu yaparken,  ekonomide 100 yıllık kayıtlardaki en uzun resesyonun beklendiğini ifade etti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img