spot_img
-6.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemGrushko: NATO, düşman olmadan yaşayamaz

Grushko: NATO, düşman olmadan yaşayamaz

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksander Grushko, NATO’nun düşman olmadan yaşayamayan bir örgüt olduğunu vurgularken, bugün sınırlarını özellikle Asya olmak üzere giderek daha fazla yeni bölgeye taşıdığını söyledi.

Rus resmi haber ajansı RIA Novosti’ye konuşan Grushko, açıklamasında, “NATO, düşmanı olmadan yaşayamayan bir örgüttür. Düşman olmadan ölür. Genişlemesinde uyguladığı en önemli taktik ise potansiyel düşmanın sınırlarına yaklaşarak o ülke için düşman imajı yaratmaktır” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı, şimdi ABD ile NATO’nun Asya’yı ittifakın çıkar alanı ilan ettiğini belirtirken, savunma bölgelerini Çin’in sınırlarına kadar itmeye çalıştığına dikkat çekti.

Ukrayna’nın NATO üyeliğine de değinen Grushko, ittifaka katılması ile ilgili hedefi yalnızca bir delinin düşünebileceğini söylerken şu şekilde konuştu:

“Daha 2008’de Ukrayna ve Gürcistan’ın bloğa üye olabilmesine karar verilen Bükreş zirvesinden önce Rusya bu adımın tehlikesi konusunda uyarmıştı. NATO, kimsenin kendi güvenliğini başkalarının güvenliği pahasına güçlendirmemesi ilkesini unutuyor. Rusya olarak birbirimizin güvenliğini önemli ölçüde etkileyecek hiçbir adım atmamaya karar verdik. Taraflardan biri ‘bunu yapmayın’ diyorsa buna gerek yok. Her iki tarafın da güvenliğini nasıl sağlayacağımız konusunda oturup anlaşmamız gerekiyor. Ukrayna’nın NATO üyeliği ile ilgili faaliyetler, sözde Kiev yönetiminin kendisinin istediği bahanesiyle yapılmadı. NATO yalnızca egemen bir devletin talebine yanıt verdiğini iddia etse de bu durum ittifakın genişleme prensibinin bir parçası.”

Diplomat, Kuzey Atlantik İttifakının genişlemesinin bloğun kendisinin güvenliğini güçlendirmeye katkıda bulunmadığına da vurgu yaparken, Finlandiya ve İsveç’in kabulünün NATO’nun güvenliğini daha da kötüleştirdiğini, NATO tarafından ana düşman ve ittifakın kendisi için bir tehdit olarak ilan edilen Rusya ile bin 200 kilometreden fazla bir temas hattı oluştuğunu da sözlerine ekledi.

Yakın zamanda konuşan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, NATO’nun Rusya sınırlarında ittifakın bölgesel olmayan üyelerinden birliklerin katılımıyla çok uluslu NATO askeri taburu oluşturduğunu belirterek, şubat ayından bu yana bölgedeki NATO askeri sayısının 2,5 kat büyüyerek 30 bini geçtiğini söylemişti.

Rusya ve Belarus Savunma Bakanlıkları ortak yönetim toplantısında konuşan Şoygu, NATO’nun Rusya’nın sınırındaki askeri varlığını daha da artıracağını düşündüklerini belirtirken, “Doğu ve Orta Avrupa’da ve Baltık ülkelerinde, bölgeye ait olmayan ülkelerin dışındaki NATO ülkelerinin silahlı kuvvetlerinin oluşumları konuşlandırılıyor. Bulgaristan, Macaristan, Romanya ve Slovakya’da yeni çok uluslu taktik taburları yaratılıyor. Askeri birliklerin sayısı, şubat ayından bu yana 2,5 kat ararken, halihazırda 30 bin askeri geçti. Yakın gelecekte daha da artabilir” dedi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img