spot_img
-4.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 12 Kasım 2022

Rusya’da dün neler oldu? 12 Kasım 2022

Dün, 12 Kasım 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Putin, İran Cumhurbaşkanı Reisi ile görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile telefonda görüştü.

Kremlin Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, gündemdeki konular ele alındı.

Ulaştırma ve lojistik sektörü dahil ticari, ekonomik ve siyasi alanlarda iş birliğinin daha da geliştirilmesi gerektiği vurgulanan görüşmede, Rus ve İran kurumları arasındaki temasların yoğunlaştırılması konusunda anlaşmaya varıldı.

Ayrıca Putin, 26 Ekim’de Şiraz’daki Şah Çerağ Türbesi’ne düzenlenen terör saldırısıyla ilgili başsağlığı dileklerini iletti.

Erdoğan, Putin’in G20 Zirvesi’ne katılmama kararını değerlendirdi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in önümüzdeki hafta Endonezya’da düzenlenecek G20 Liderler Zirvesine katılmama kararını değerlendirdi.

Türk Devletleri Teşkilatı 9. Zirvesi’ne katıldığı Özbekistan ziyareti sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Putin’in gelecek hafta Endonezya’da yapılacak G20 Zirvesi’ne katılmayacağını açıkladığını hatırlatan gazetecilere yaptığı açıklamada, Rus liderin kararı hakkında herhangi bir değerlendirme yapmanın hem kendisine hem ekibine saygısızlık olacağını söyledi.

Erdoğan, şunları kaydetti:

“Doğrusu kendisiyle son görüşmemde Endonezya’ya gelmesinin isabetli olabileceği kanaatinde olduğumu söylemiştim. Fakat kendisi de ‘Ben bir değerlendirmemi yapayım, ona göre haber veririm’ demişti. Sonra Dışişleri Bakanının Endonezya’ya gelmesine karar vermişler. Bu 2-3 gün içerisinde eğer kendisiyle bir irtibatım olabilirse neler düşündüğünü, ne gibi adımlar atacaklarını, özellikle de bu sürecin, yani diyaloğun barışa dönüştürülmesi noktasında adımlarının ne olabileceğini kendisiyle konuşma imkanı bulabilirim. Zirveye katılmama konusunda Sayın Putin demek ki kendi ekibiyle bunun istişaresini yapmış, sonunda da böyle bir karara varmıştır. Bu konuda bir değerlendirmeye girmek hem kendisine saygısızlık olur hem ekibine saygısızlık olur. Bu tabii kendilerinin bileceği bir iştir. Çünkü sıradan bir süreç yaşamıyoruz.”

Zelenskiy, Donetsk bölgesindeki çatışmalara ilişkin “Orası tam bir cehennem” dedi

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’ya karşı savaşın devam ettiği Donetsk’teki çatışmalara ilişkin, “Orası tam bir cehennem” değerlendirmesinde bulundu.

Zelenskiy, Telegram kanalından paylaştığı görüntülü mesajda, Rusya-Ukrayna Savaşı ile ilgili son gelişmeleri değerlendirdi.

Ukrayna birliklerinin, Rus güçlerinin çekildiği Herson şehrine girdiğini, halkın askerleri büyük sevinçle karşıladığını belirten Zelenskiy, “Bugün hep birlikte bir sevinci yaşıyoruz. Herson’daki insanlarımızın Ukraynalı savunucularla karşılaşması görüntülerini henüz izlememiş bir kişi bile kaldı mı bilmiyorum.” dedi.

Merkez Bankası, bireyler için dijital ruble transferlerinde sıfır komisyon uygulayabilir

Merkez Bankası Birinci Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova, önümüzdeki yılın başlarında denenmesi planlanan dijital rublede bireyler arası para transferlerinde büyük ihtimalle komisyon alınmayacağı söyledi.

Yenilikçi Finansal Teknolojiler Forumu Finopolis’in oturumunda konuşan Skorobogatova, tüzel kişiler için dijital ruble kullanımında komisyonların Hızlı Ödeme Sistemi’nde (SBP) alınan komisyonlardan daha yüksek olmayacağını vurgularken, “Aynı zamanda büyük olasılıkla bireyler için komisyon tutarı sıfır olacak” diye konuştu.

Yellen: Hindistan, tavan fiyat uygulaması sayesinde Rus petrolünü daha karlı satın alabilecek

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD’nin Hindistan, Çin veya Afrika ülkelerinin G7 ülkeleri ve Avustralya’nın Rus petrolü üzerinde tavan fiyat uygulamasına geçmesinin ardından gerekli miktarda Rus petrolünü uygun koşullarda satın alabileceğini söyledi.

ABD Hazine Bakanı, diğer ülkeler gibi Hindistan’ın da Batı’dan petrol almak yerine Rusya’dan petrol satın alma imkanına sahip olduğunu söylerken, “Tavan fiyat uygulamasıyla daha uygun fiyata petrol satın alabilirler” diye konuştu.

Rusya’dan ayrılan yabancı otomobil üreticilerinin ne kadar kaybettiği açıklandı

Ukrayna’da 24 Şubat’ta başlayan askeri operasyon sonrası Rusya pazarından ayrılmaya başlayan yabancı otomotiv şirketlerinin  kaybının şimdiden 4,5 milyar Euro’ya ulaştığı tahmin ediliyor.

İzvestia gazetesi, ülkeyi terk eden yabancı otomobil üreticileri tarafından açıklanan resmi veriler dikkate alındığında, Rusya pazarından ayrılma kararı nedeniyle şimdiden yaklaşık 4,5 milyar Euro kaybettiğini yazarken, aynı zamanda, kayıpların çoğunun gerçekleşmemiş yatırım planlarından kaynaklandığını da kaydetti.

Türkiye, Rusya’nın Azak Denizi’ne gemi geçişini kapattığını duyurdu

Türkiye Ulaştırma Bakanlığına bağlı Denizcilik Genel Müdürlüğü, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Rus tarafının Kerç Boğazı’ndan Azak (Azov) Denizi’ne ülke dışından yüklenen gemilerin geçişini kapattığını duyurdu.

Mesajda, “Rusya Denizcilik İdaresi’nden aldığımız resmi tebligata göre, Rusya toprakları dışından yüklenen gemilerin Azak Denizi’ne geçişini sağlayan Kerç Boğazı’ndan kuzeye geçişi yasaklanmıştır. Karar, denizcilik sektörüne duyurulur” denildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img