spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemLavrov, ABD'nin ASEAN’da Ukrayna'daki durumla ilgili kabul edilemez değerlendirmelerde ısrar ettiğini söyledi

Lavrov, ABD’nin ASEAN’da Ukrayna’daki durumla ilgili kabul edilemez değerlendirmelerde ısrar ettiğini söyledi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh’de düzenlenen Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Zirvesi’nde ABD ve bazı Batılı ülkelerin heyetlerinin Ukrayna çevresindeki duruma ilişkin kabul edilemez değerlendirmeleri ortak bir bildiriye dahil etmekte ısrar ettiğini söyledi.

ASEAN Zirvesi sonrası basın toplantısı düzenleyen Lavrov, açıklamasında, “ABD ve Batılı meslektaşlar, Ukrayna ve çevresindeki durumla ilgili olarak kesinlikle kabul edilemez bir dil kullanmakta ısrar ettikleri için bugün hiçbir ortak bildiri kabul edilmedi. Bu nedenle daha fazla işbirliğine yönelik yönergeler Kamboçya tarafından kendi adına yayınlanacak tebliğe yansıtılacak” ifadelerini kullandı.

Moskova ve Pekin, ASEAN’ın rolünü desteklemede birleşti

Lavrov, Moskova ve Pekin’in Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’nin (ASEAN) rolünü savunmada birleştiğini de vurgularken, ancak Batı’nın kendi planları olduğunu söyledi.

Rus Dışişleri Bakanı, “On yıllardır ASEAN girişimleri etrafında gelişen kapsayıcı, açık ve eşit bir güvenlik ve işbirliği yapısının geliştiği Asya-Pasifik alanında, şimdi ABD’nin NATO müttefikleri ile hakim olmaya çalıştığını görüyoruz. ABD, ASEAN çevresinde oluşturulan yapıları kendi çıkarları için kullanmaya çalışırken, rekabet ettiği Çin’i ve Asya-Pasifik bölgesindeki Rus çıkarlarını görmezden geliyor” diye konuştu.

Rusya ve Çin’in tutumunun birçok ASEAN üyesi tarafından desteklendiğini ifade eden Lavrov, ABD’nin özellikle Yeni Zelanda, Kanada ve Japonya’yı AUKUS askeri bloğuna aktif olarak çekmeye çalıştığının altını çizerken, ayrıca denizcilik faaliyetlerinin izlenmesini organize etmek için kapalı girişimlerin teşvik edildiğine de dikkat çekti.

“Çinli dostlarımız bunun gayet iyi farkındalar” diyen Lavrov, Rusya’nın Çin’le birlikte ASEAN etrafında oluşturulan formatların uygunluğu ve korunması gerektiğini savunduğunu, ASEAN’ın gelecekte oynayacağı merkezi rolü koruma ihtiyacını vurguladığını belirtirken, ancak Batı’nın Asya’da kendi planları olduğunun bu zirvede çok net bir şekilde belli olduğunu sözlerine ekledi.

Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN)

1967’de doğan uluslararası örgüt ASEAN, ekonomik, sosyal, kültürel, teknik, eğitim ve diğer alanlarda işbirliği ile birlikte adalet kavramı, hukuk ve Birleşmiş Milletler ilkelerine saygı çerçevesinde bölgesel barış ve istikrarın sağlanması amacı ile kuruldu.

Kuruluş Tarihi: 1967 Merkezi: Cakarta Genel Sekreteri: Le Dato Lim Jock Hoi

Üye Ülkeler:

Endonezya, Malezya, Tayland, Filipinler ve Singapur (kurucu üyeler), Bruney (1984), Vietnam (1995), Laos (1997), Myanmar (1997) ve Kamboçya (1999)

Diyalog Ortakları:

AB, ABD, Kanada, Rusya, ÇHC, Japonya, Güney Kore, Hindistan, Avustralya ve Yeni Zelanda

Sektörel Diyalog Ortakları:

İsviçre, Norveç, Pakistan, Türkiye

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img