spot_img
-6.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 10 Kasım 2022

Rusya’da dün neler oldu? 10 Kasım 2022

Dün, 10 Kasım 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Rusya, G20 Zirvesi’nde Türkiye ile gıda tedariklerine hazır olduğunu teyit edecek

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Endonezya’nın Bali adasında düzenlenecek G20 Liderler Zirvesi’nde Rusya’nın Türkiye ile birlikte tahıl ve gübre tedarikleri ile ilgili bir dizi özel girişim hakkında duyuru yapacağını söyledi.

Endonezya’daki G20 Zirvesi’nde başkanlığını Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un yapacağı Rus heyetinin planları hakkında konuşan Zakharova, Rusya’nın zirvedeki diğer ülkelere güvenilir gıda ve enerji kaynağı tedarikçisi olmaya hazır olduğunu teyit edeceğini belirtirken, “Rusya, ticari ve insani temelde dış pazarlara güvenilir bir gıda ve enerji kaynakları tedarikçisi olmaya hazır olduğunu teyit edecek, ancak fiyat kısıtlamaları ve diğer dış baskı girişimlerini reddedecek. Aynı zamanda Türkiye ile gaz işbirliğinin geliştirilmesiyle birlikte yine ortaklaşa tahıl ve gübre tedarikinin organize edilmesiyle ilgili hazırlanan bir dizi özel girişimi sunacak” ifadelerini kullandı.

Biden ve Şi, 14 Kasım’da Bali’de görüşecek

ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, 14 Kasım’da Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenecek G20 Zirvesi kapsamında görüşme yapacak.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, yaptığı yazılı açıklamada, Biden ve Şi’nin, 14 Kasım’da Bali’de bir araya geleceğini duyurdu.

İki liderin, ABD ve Çin arasında iletişim ağlarının sürdürülmesi ve derinleştirilmesi konusunu ele alacağına işaret eden Jean-Pierre, ayrıca iki ülke arasındaki rekabetin yönetilmesi, çıkarlar doğrultusunda birlikte çalışılması ve uluslararası toplumu etkileyen milletler ötesi sorunların çözümü konularının görüşüleceğini aktardı.

İtalya, Ukrayna’ya silah yardımı için yeni bir kararname hazırlığında değil

İtalya Savunma Bakanı Guido Crosetto, hükümet olarak Ukrayna’ya silah yardımı konusunda yeni bir kararname hazırlığında olmadıklarını söyledi.

Rusya, askeri birliklerini Dnipro Nehri’nin sol yakasına çekmeye başladı

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus askeri birliklerinin, Ukrayna’da Dnipro Nehri’nin sol yakasındaki pozisyonlara çekilmeye başladığını bildirdi.

Rus güçlerinin, Kherson kentinde Dnipro Nehri’nin sol yakasına çekilmeye başladığına işaret eden Konaşenkov, “Mıkolayiv ve Kriviy Rig yönlerinde Rus birliklerinin, onaylanan plan doğrultusunda Dnipro Nehri’nin sol yakasında hazırlanmış pozisyonlara geçişi gerçekleştiriliyor.” dedi.

Stoltenberg: Ruslar Kherson’u bırakırlarsa bu Ukrayna için başka bir zafer olur

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna’daki savaşta Rusya’nın çok büyük bir baskı altında olduğunu belirterek, Rusya’nın Kherson kentini bırakmasının Ukrayna için başka bir zafer olacağını söyledi.

Stoltenberg, Avrupa’nın güvenliğinin sorgulandığı bir dönemden geçtiklerini dile getirerek, “(Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Başkan Putin, Ukrayna’ya karşı acımasız saldırgan bir savaş yürütüyor. Ancak Ukrayna silahlı kuvvetlerinin Rus güçlerini nasıl püskürttüğünü ve topraklarını nasıl kurtardığını gördük. Bu kazanımlar, Ukrayna’nın cesur askerlerine ait.” ifadelerini kullandı.

Devlet Duması, enerji şirketleri üzerindeki vergi yükünü artırdı

Rusya’da meclisin alt kanadı Devlet Duması, 2023-2025 yıllarında ülkenin petrol ve gaz üreticileri üzerindeki vergi yükünün artırılmasını öngören kanun değişikliklerini onayladı.

Batı yaptırımları sonrası bütçe gelirlerindeki kayıpların telafi edilmesi için düzenlenen değişikliklere göre, 2023-2025 yıllarında Gazprom’dan 50 milyar ruble ek vergi geliri elde edilmesini sağlayacak yeni uygulamanın toplamda bütçeye üç yıl içerisinde 1,8 trilyon ruble gelir sağlayacağı tahmin ediliyor.

Rusya’da paralel ithalat hacmi yıl sonuna kadar 15 milyar doları geçebilir

Rusya Federal Gümrük Servisi (FTS) Başkan Yardımcısı Ruslan Davidov, hükümet tarafından onaylanan paralel ithalat serbestisi kapsamında Rusya’nın gerçekleştirdiği ithalat hacminin yıl sonunda 15 milyar dolara ulaşabileceğini söyledi.

Gazetecilere konuşan Davidov, 2022 yılı sonuna kadar Rusya’ya yapılan paralel ithalat hacminin 2 milyon tona ulaşacağını belirtirken, değer bazında 15 milyar doları bulacağını ifade etti.

Rusya’nın uluslararası rezervleri ekimde yükselişe geçti

Rusya’nın uluslararası rezervleri 1 Kasım itibariyle bir önceki aya göre yüzde 1,2 artışla 547 milyar doları aştı.

Merkez Bankası tarafından paylaşılan verilere göre, 1 Kasım 2022 itibariyle Rusya’nın uluslararası rezervleri 547,194 milyar dolar olarak gerçekleşirken, bu rakamların ekim ayının başına göre 6,506 milyar dolar daha fazla olduğu belirlendi.

Sberbank, yılın 10 ayında 50 milyar ruble net kar elde etti

Sberbank Üst Yöneticisi (CEO) German Gref, yılın 10 ayında yaklaşık 50 milyar ruble (yaklaşık 810 milyon dolar) net kar elde ettiklerini bildirdi.

Gref, başkent Moskova’da düzenlenen “Finopolis” adlı etkinlikte yaptığı konuşmada, Rusya-Ukrayna savaşının ardından bankanın mali faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Büyük Önder Atatürk, vefatının 84. yılında Rusya’da anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 84’üncü yılında Rusya’nın başkenti Moskova’da törenle anıldı.

Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliğinde düzenlenen törene, Büyükelçi Mehmet Samsar’ın yanı sıra Büyükelçilik çalışanları, basın mensupları ile çok sayıda Türk vatandaşı katıldı. Konuşmalara geçilmeden önce saat 09.05’te saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img