spot_img
-6.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRosstat’a göre Türkiye'ye tatil turları ucuzladı

Rosstat’a göre Türkiye’ye tatil turları ucuzladı

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, Rusya’dan Türkiye’ye yapılan turistik gezilerin maliyetinin Ekim 2022’de bir önceki aya göre yüzde 2,4 düştüğünü bildirdi.

Haftalık enflasyon raporunu açıklayan Rosstat, Türkiye tatili maliyetlerindeki düşüş ile birlikte Mısır turlarının da yüzde 1,2 ucuzladığına vurgu yaparken, raporunda, “Türkiye’ye organize tatil gezilerinin fiyatları yüzde 2,4, Kafkasya ülkelerine yapılan geziler yüzde 1,8 ve Mısır için sunulan tur paketleri yüzde 1,2 azalmıştır” ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda, Kazakistan ve Özbekistan’a yapılan seyahatlerin ekim ayında yüzde 3,9 düştüğünü dile getiren Rosstat, Vietnam, Endonezya, Malezya ve Tayland’a yapılan seyahatlerin yüzde 2,2, Hindistan, Maldivler ve Sri Lanka’ya yüzde 1,5, Kıbrıs, Fas ve Tunus’a seyahatlerin ise yüzde gerilediğini bildirdi.

Rosstat’a göre turizm ve eğlence hizmetlerinde yaşanan düşüşle birlikte ekim ayında tiyatro ve sinema biletlerinin maliyetinin yüzde 1,8, otobüs turlarının ise yüzde 1,3 arttığı gözlemlenirken, konaklama fiyatlarında ise otellerin yıldız sayısına göre yüzde 0,3 ila yüzde 2,3 bandınca düşüş yaşandı.

ATOR’dan Türkiye tatillerine zam uyarısı

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Türkiye’deki otellerde konaklama maliyetlerinin önümüzdeki yıl yüzde 20 zamlanacağını bildirdi.

Resmi internet sitesinde yaptığı açıklamada, Türkiye’deki turizm sektörü uzmanları ve otel sahiplerinin gelecek yıl konaklama maliyetlerinin şimdiden yüzde 20, bazılarının ise yüzde 50 artırdığını belirtirken, tur fiyatlarındaki artışın Rusların Türkiye’deki tatil sürelerini kısaltacağı, birçok Rus turistin ise tatil planını Türkiye aleyhine değiştireceğini tahmin ediyor.

Türkiye’deki turizm sektörünün Avrupalı turistlere odaklandığı ifade edilen haberde, “Uzmanlar, enerji krizinin sona ermeyeceğini, uçuşların maliyetinin de artacağını tahmin ediyor. Avrupa Birliği sakinleri için nispeten ucuz fiyatlara sahip olan Türkiye iyi bir tatil seçeneği haline geliyor. Ancak Ruslar için ulaşım sıkıntıları, pahalı biletler ve tur fiyatlarındaki artış nedeniyle durum tersine dönüşecektir” ifadelerine yer verdi.

Daha önce ucuz maliyetli tur satın alan Rusların bu fırsatı bir daha yakalayamayacağına inanan uzmanlar, 300 bin ruble ortalama tatil maliyetiyle bir hafta dinlenmek için sessizce ödeme yapan zengin turistlerin Türkiye’ye gittiğini, ancak daha düşük gelire sahip orta sınıf için Türkiye yolunun giderek kapandığını vurguluyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img