spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiKudrin, ekonomide bu yıl ne kadar daralma beklediğini açıkladı

Kudrin, ekonomide bu yıl ne kadar daralma beklediğini açıkladı

Rusya Sayıştay Başkanı Aleksey Kudrin, Rusya’nın Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYH) bu yıl yüzde 2,9 ila 3,3 oranında düşeceğini tahmin ettiğini söyledi.

Russia Today haber kanalına konuşan Kudrin, Merkez Bankası   tarafından güncel raporda da GSYH’deki düşüşün Sayıştay tahminlerine benzer oranları içerdiğini söylerken, “Rusya’ya uygulanan eşi benzeri görülmemiş yaptırımlar elbette ekonomimizi etkiliyor. Ancak başlangıçta GSYH’nin yüzde 7’den fazla düşeceği tahmin ediliyordu. Şimdi ise düşüşün sadece yüzde 2,9-3,3 civarında olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Sayıştay Başkanı, GSYH’deki düşüşün kısmı 2023 yılına kayacağına da vurgu yaparken, Rus petrolüne getirilebilecek olası kısıtlamalar ve enerji fiyatlarına tavan getirilmesi gibi karmaşık senaryoları da göz ardı etmediğini aktardı.

Kudrin, Rus ekonomisinin kriz öncesi seviyelere dönmesi için yaklaşık iki ya da üç yıla ihtiyaç duyacağını da tahmin ediyor.

Sayıştay tahminlerine göre Rusya’da enflasyon oranları 2022’de yüzde 12, gelecek yıl ise yüzde 5 ila yüzde 8 bandında gerçekleşecek.

Yüzde 4’lük hedef enflasyon seviyelerine ulaşmanın ise 2024 veya 2025’i bulacağını düşünen Kudrin, şu anda yıllık yüzde 7,5 olan faiz oranının düşmeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img