spot_img
-6.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiFAS, paralel ithalat sayesinde giysi fiyatlarının düştüğünü bildirdi

FAS, paralel ithalat sayesinde giysi fiyatlarının düştüğünü bildirdi

Rusya’da devlete bağlı rekabet kurumu Federal Anti-Tekel Servisi’nin (FAS) Başkanı Maksim Shaskolsky, paralel ithalat mekanizması kapsamında ithal edilen ve ülkede satılan giyim ve ayakkabı gibi mal kategorileri için ortalama fiyatta düşüş kaydettiklerini açıkladı.

VII Uluslararası Bilimsel ve Uygulamalı Anti-Tekel Konferansı’nda konuşan Shaskolsky, Batı yaptırımları sonrası devletin ticareti desteklemek için birçok önlem aldığını vurgularken, “Bu önlemler arasındaki en önemli desteklerden biri de paralel ithalat serbestisi oldu. Birçok çevrimiçi ve çevrimdışı perakendeci, paralel ithalatına izin verilen giyim ve ayakkabı kategorilerinde mal getirerek satış hacimlerini 2021 seviyesine geri döndürdü. Aynı zamanda bu kategorilerde ortalama fiyatlarda düşüşe yol açtı” diye konuştu.

Öte yandan paralel ithalat sonrası bir önceki yıla göre mal fiyatlarında artış görülmekte olduğuna da dikkat çeken FAS Başkanı, Rusya’daki yerli firmalar hariç, tüm mallar için paralel ithalat yapılmasına izin verilmesi gerektiğininin altını çizdi.

Shaskolsky, bu mekanizmanın yürürlüğe girmesiyle birlikte Rusya’ya ithal edilen malların toplam maliyetinin 12 milyar dolardan fazla olduğunu da hatırlattı.

Yakın zamanda konuşan Rusya Federal Gümrük Servisi (FTS) Başkan Yardımcısı Ruslan Davidov, hükümet tarafından onaylanan paralel ithalat serbestisi kapsamında Rusya’nın gerçekleştirdiği ithalat hacminin toplamda 12,6 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

19 Eylül’de Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından açıklanan tahminde bu rakamın 9 milyar doları bulduğunu hatırlatan Davidov, Federal Gümrük Servisi’ne göre paralel ithalat hacimlerindeki aylık büyümenin yüzde 12 olduğunu ifade etti.

Rus resmi haber ajansı RIA Novosti’ye konuşan FTS Başkan Yardımcısı, paralel ithalatta ana ürün kategorilerinin elektronik, ev aletleri, günlük kullanım ürünleri, giyim ve parfümeri olduğunu vurgularken, “Hacimler ayda yaklaşık yüzde 12 büyüyor. Bugüne kadar 12,6 milyar dolar değerinde 1 milyon 600 bin ton çeşitli ürün ithal edildi” diye konuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img