spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiBloomberg: Rus petrolüne uygulanan tavan fiyat Batı'nın zayıflığına işaret ediyor

Bloomberg: Rus petrolüne uygulanan tavan fiyat Batı’nın zayıflığına işaret ediyor

Uluslararası haber ajansı Bloomberg, Batı’nın enerji kaynaklarına bağımlı olduğu için Rusya’dan gelen petrole tavan fiyat koyarak zayıflık gösterdiğini yazdı.

Bloomberg köşe yazarı ekonomist Tyler Cowen, ABD ve AB ülkelerinin petrol fiyatlarına sınırlandırma getirmek istemesinin bir güç sinyalinden ziyade bir zayıflık işareti olarak algılandığına dikkat çektiği yazısında, “En doğru seçenek, Rus petrolünün tamamen reddedilmesi olacaktı. Tavan fiyat uygulama arzusu, aslında Rus petrolüne ne kadar ihtiyacımız olduğunu ve bu yakıtı daha ucuza almak için hangi ekonomik ve diplomatik hilelere gitmeye hazır olduğumuzu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Cowen, tavan fiyat önleminin hiçbir şeyi çözmeyeceğine inanırken, aksine küresel ekonomide gelişen zor durumu daha da karmaşık hale getireceğinin altını çizdi.

Marjinal fiyatın düşük olması nedeniyle Rus petrolünün dünya piyasalarından tamamen kaybolabileceğine de vurgu yapan uzman, Rusya’nın petrol satmayı reddetmesinin zaten krizde olan küresel ekonomiyi önemli ölçüde karmaşıklaştıracağını ekledi.

G7 ülkeleri 5 Aralık’ta kısıtlamalar getirmeyi planlarken, yakın zamanda ABD Hazine Bakanlığı, tavan fiyat uygulamasında Rus petrolü için fiyat aralığının varil başına 40-60 dolar olarak belirlenmesini teklif etti.

ABD, aynı zamanda 19 Ocak’a kadar Rusya’dan fiyat kısıtlamasız petrol sevkiyatlarına izin verirken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin Rus petrol fiyatlarını sınırlayan diğer ülkelere enerji kaynakları tedarik etmeyeceği konusunda uyarmıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img