spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusların kredi talepleri artıyor

Rusların kredi talepleri artıyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, ön verilere göre Rusya’da bankalar tarafından vatandaşlara verilen kredilerin 2022 yılının ilk 10 ayında yüzde 6,7 oranında arttığını söyledi.

Devlet Duması’nda konuşan Nabiullina, bankalar tarafından verilen konut kredilerinde hacimlerin bu yılın ilk dokuz ayında yüzde 12 oranında artış gösterdiğini de vurgularken, “Vatandaşlara verilen tüketici kredileri de artıyor. Ancak ilkbahar ve ekim aylarında taleplerdeki düşüş nedeniyle geçen yıla kıyasla önemli ölçüde daha az kredi verildi” diye konuştu.

Konut kredilerinde bu yılın ilk 9 ayında yüzde 12 artış yaşandığına dikkat çeken Nabiullina, verilerin mart ve nisan aylarındaki keskin düşüşü de hesaba kattığını ekledi.

Nabiullina aynı zamanda ekim ayında ipotek hacimlerinde yüzde 20’lik bir düşüş gözlemlediğini de belirtirken, öte yandan konut kredisi piyasasının genel performansında olumlu dinamiklerin sürdüğünün altını çizdi.

BKI Kredi Bürosu (eski adıyla Equifax) tarafından paylaşılan raporda, Rusya’daki bankaların eylül ayında verdiği konut kredisi hacimlerinin yüzde 21 artışla 414,9 milyar rubleyi bulduğu belirtildi.

BKI araştırmalarının sonuçları, Rusya’da alınan konut kredilerinde ortalama faiz oranlarının yüzde 10,3’ten 10,1’e gerilediğini gösterirken, ortalama kredi vadesinin ise altı ay büyüyerek 21 yıl 6 aya çıktığını ortaya çıkardı.

Konut kredileri hakkında açıklama yapan VTB Başkan Yardımcısı Evgeny Dyachkin, 2022’de Rusya’daki konut kredisi piyasasının ilk kez tüketici kredilerini geride bıraktığını söylerken, “İpoteklerin toplam kredi piyasasındaki payı yüzde 50’ye ulaştı. Aynı zamanda hükümet, aile ipoteği programının Temmuz 2024’e kadar uzatıldığını duyurunca 2023’te 150 binden fazla ailenin konut kredisi alabilmesinin önü açıldı” diye konuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img