spot_img
-6.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRus uzman: Batı yaptırımlarının Rusya ekonomisi üzerindeki etkisi azaltılabilir

Rus uzman: Batı yaptırımlarının Rusya ekonomisi üzerindeki etkisi azaltılabilir

Rusya Bilimler Akademisi Ekonomik Tahmin Enstitüsü müdürü Aleksandr Shirov, kamu sektöründeki maaşlarla birlikte emekli maaşlarına yapılacak zammın Batı yaptırımları nedeniyle Rusya’nın Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’ndaki (GSYH) düşüşün sınırlandırılacağını söyledi.

InfoTEK portalına demeç veren Shirov, 2023 yılında ülkenin GSYH dinamiklerinde negatif oranların görüleceğini hatırlatırken, “Batı yaptırımları nedeniyle meydana gelen bu durumda, tüketici talebini korumak için öncelikle kamu sektöründeki gelirlerin ve emekli maaşlarının yükseltilmesi gerekiyor. Bu sayede GSYH’deki düşüş sınırlandırılabilir” diye konuştu.

Ayrıca devlet tarafından planlanan yatırım projelerinin hayata geçirilmesinin de gerektiğine değinen Shirov, enerji kaynaklarının ticaretinde Çin yuanı ve Hindistan rupisi gibi ulusal para birimlerine geçiş yapılmasının da yaptırımların gücünü hafifleteceğine inanıyor.

Uzman, bununla birlikte Rusya’nın gerekli ithalat hacmini finanse edebilmesi için emtia ihracatını sınırlayarak dost olmayan ülkelerle ticaret paritesi arayabileceğini de vurgularken, “Sovyet sonrası dönemin 30 yılı boyunca Rusya’nın dış ticaret dengesi pozitifti. Ancak mevcut durumda, pozitif bir denge oluşturmanın artık olumlu bir etkisi olmayacak. Çünkü tam da yaptırımlar nedeniyle rezerv para birimlerine erişim büyük ölçüde azaldı. Yani talep edilen kaynakları üretip dünyaya satıyoruz. Ancak karşılığında yaptırımlar nedeniyle aldığımız bir şey yok” ifadelerini kullandı.

Shirov, gıda üretimi ve ilaç üretimi gibi kritik sektörlerdeki ithalatın dost ülkelerden tedarik yoluyla mümkün olduğunu da belirtirken, büyük sermaye yatırımları gerektiren endüstrilerde ise yerli üretim tesislerinin geliştirilmesine yönelik yatırım destekleri sunulması gerektiğini sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img