spot_img
-6.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemPutin, G20 zirvesine gitmiyor

Putin, G20 zirvesine gitmiyor

Endonezya’nın başkenti Cakarta’daki Rusya Büyükelçiliği Basın Ataşesi Aleksandr Tumaykin, ülkede düzenlenecek G20 Liderler Zirvesi’ndeki Rus heyetine Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un başkanlık edeceğini bildirdi.

RIA Novosti’ye konuşan Tumaykin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in zirveye katılımı ile ilgili halihazırda nasıl bir format olacağı üzerinde çalışıldığını belirtirken, “Henüz netleşmese de zirveye video konferans formatında katılması beklenebilir” diye konuştu.

Bali’de 15-16 Kasım’da düzenlenecek G20 Liderleri Zirvesi, bu yıl Endonezya’nın G20 başkanlığı süresince gerçekleşen bir dizi bakanlar toplantıları ve çalışma grubu toplantılarında masaya yatırılan tüm meselelerin “son karar” noktası olarak nitelendiriliyor.

Hafta başında konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in G20 Liderler Zirvesi’ne katılımına ilişkin kararın bu hafta sonundan önce belli olacağını söylemişti.

Gazetecilerle düzenlediği günlük basın toplantısında konuşan Peskov, Rus liderin G20 Zirvesi’ne katılıp katılmayacağı hakkındaki soruları “Bu hafta içerisinde belli olacak” diye yanıtlarken, katılımın henüz kesin olmadığını, ancak netleştiğinde basına bilgi verileceğini ifade etti.

Erdoğan, Putin’le G20’de yüz yüze görüşmeyi planlıyordu

Yakın zamanda TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi’nde konuşan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Putin ile birlikte tahılı fakir ülkelere ücretsiz gönderme konusunda hemfikir olduklarını belirtmiş, bu konuyu da G20 Zirvesi’nde geniş çaplı görüşme kararı aldıklarını söylemişti.

Milyonlarca insanı ölümün eşiğine getiren bu trajedilerin sona erdirilmesi noktasında Avrupa’nın kayda değer hiçbir çaba gösterilmediğinin altını çizen Erdoğan, şöyle konuştu:

“Uluslararası toplumun salgın döneminde ortaya çıkan trajedilerden gereken dersleri çıkarmadığına üzülerek şahit oluyoruz. Özellikle ağızlarını her açtıklarında dünyanın geri kalanına, insan hakları ve özgürlük dersi veren Batılı kurumların ve ülkelerin bu vahim tablo karşısındaki kayıtsızlığı utanç vericidir. Kesinlikle az gelişmiş, fakir fukara ülkelere tahıl desteği yapmamız gerekiyor. Zira Sayın Putin dün evvelsi günkü görüşmemde bana şunu söyledi: ‘Biz dedi ücretsiz olarak bu tahılı bu ülkelere, Cibuti, Somali, Sudan buralara gönderelim.’ Hemfikir olduk ve bunu da dedik G20’de geniş çaplı görüşelim. Mutabık kaldık. Atmamız gereken adım bu. Yapmamız gereken de bu. İnşallah bu ayın 13-14’ünde Bali’de bir araya geleceğiz ve orada da bu görüşmeleri yapacağız.”

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, 3 Kasım’da yaptığı açıklamada, Putin’in bu etkinliğe katılması halinde G20 zirvesine katılmayacağını söylemişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img