spot_img
-3.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 8 Kasım 2022

Rusya’da dün neler oldu? 8 Kasım 2022

Dün, 8 Kasım 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Putin: Rusya’da gelirler fiyat artışlarını geçmeli

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sosyal destek konulu hükümet toplantısında yaptığı konuşmada, Rusya’da reel ücretlerin fiyat artış oranından daha hızlı artması gerektiğini söyledi.

Aile gelirlerinin desteklenmesi gerektiğine dikkat çeken Rus lider, “fiyat artışlarından doğan zorlukları geride bırakmak için ücretlerde artışa ihtiyacımız var” diye vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı ayrıca ailelerin kendi gelirlerini artırabilmeleri için devletin destek vermesi gerektiğini belirtirken, ebeveynlerin yeni meslekler öğrenmeleri veya becerilerini geliştirmeleri için programların geliştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Rusya’nın Ulusal Refah Fonu yükselişte

Rusya’nın Ulusal Refah Fonu’ndaki rezervleri bu yılın ekim ayında 581,9 milyar ruble artarak 1 Kasım itibariyle 11,4 trilyon rubleye ulaştı.

Rusya Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ulusal Refah Fonu’nda (FNB) 1 Kasım 2022 itibarıyla 11 trilyon 374 milyar ruble olduğu kaydedildi.

Kasım ayında Ulusal Varlık Fonu’nun hacminin 2022 yılı için GSYH tahmininin yüzde 8,5’i olarak gerçekleştiği belirtilirken, bakanlık, 1 Ekim’de FNB hacimlerinin 10 trilyon 792 milyar ruble olduğunu hatırlattı.

Rusya’ya yabancı turist akışı 30 kat azaldı

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Ocak- Eylül 2022 sonuçlarına göre Rusya’ya yabancı turist akışının 2019’un aynı dönemine göre yaklaşık 30 kat azalarak 147 bin 400 kişiye gerilediğini bildirdi.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) verilerine atıfta bulunan birlik, 2022’nin ilk üç çeyreğinin sonuçlarına göre Rusya’ya gelen turistik amaçla gelen yabancı turist sayısının 147 bin 400 olarak gerçekleştiğini duyururken, Ocak-Eylül 2019 döneminde ise yabancı vatandaşların Rusya’ya turistik amaçla 4,3 milyon ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlattı.

2022 yılının dokuz aylık sonuçlarına göre Rusya’ya turist akışında 18 bin 300 turistle Almanya ilk sırada yer alırken, Türkiye 15 bin 800 turistle ikinci sırada, İran ise 12 bin turistle üçüncü sırada yer aldı.

Henkel, bu yılın sonuna kadar Rusya’dan ayrılacak

Dünyaca ünlü Alman kozmetik ve kimyasal ev temizlik ürünleri üreticisi Henkel, bu yılın sonuna kadar Rusya’dan tamamen ayrılacağını bildirdi.

Rusya’da Persil, Losk ve Vernel gibi markalarıyla tanınan şirketin finans direktörü Marco Svoboda, 2022 yılının sonunda Henkel’in Rusya pazarından çıkmayı planladığını belirterek, “İşletmelerimizi kapatmaya yönelik kademeli bir sürece başladığımızı açıklamıştık. Bu süreçte iyi ilerleme kaydettik.  Rusya pazarından ayrılma sürecinin yıl sonunda sona ereceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Nabiullina, dış ticarette ödemelerle ilgili sorunların nasıl çözüleceğini açıkladı

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, dış ticarette ödemelerle ilgili sorunları çözmenin en temel yolunun rubleye olan güveni güçlendirmek olduğunu söyledi.

Devlet Duması’nda konuşan Nabiullina, şu anda yabancı yaptırımların uluslararası ödemeleri ve sistemlerine darbe vurduğunu belirtirken, “Ancak Rusya Merkez Bankası, diğer ülkelerle ikili düzeyde ilişkiler kurarak ortakları için yaptırım risklerini azaltmaya çalışıyor. Bu durum tabii ki çok zor. Her ülke ile işbirliğimizde ülkelerin kendi sistemlerine ait nüanslar bulunuyor” diye konuştu.

Rosturizm’in tasfiyesinde son tarih belirlendi

Rusya hükümeti, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzasıyla faaliyetleri sona eren Federal Turizm Ajansı’nın (Rosturizm) tasfiyesinde son tarihi belirledi.

Hükümetin resmi internet sayfasında yayınlanan bildiride, tüm yetkileri Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığına devredilen Rosturizm’in Bakanlar Kurulu kararıyla tüm tasfiye işlemlerinin 15 Mart 2023’e kadar tamamlanacağı bildirilirken, yürürlükten kaldırılan ajansın bu tarihe kadar Ekonomik Kalkınma Bakanlığı himayesi altında mevzuata uygun bir şekilde işlevlerini yerine getireceği vurgulandı.

Yargıtay Başkanı Akarca, Rusya Federasyonu Başsavcısı Krasnov’u kabul etti

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Rusya Federasyonu Başsavcısı Igor Victorovich Krasnov ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Yargıtay Başkanlığından yapılan açıklamaya göre Akarca, resmi ziyaret için Türkiye’ye gelen Krasnov ve beraberindekilerle makamında bir araya geldi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ev sahipliğinde gerçekleştirilen ziyarette, her iki ülke arasında siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin gelişmesinin yanı sıra yargı alanındaki iş birliğinin güçlendirilmesi konusunda da görüş alışverişinde bulunuldu.

Kabulde, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Yargıtay Genel Sekreteri Fevzi Yıldırım ve Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov yer aldı.

Şoygu, Ukrayna’da savaşan birliklerin komuta merkezini denetledi

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun Ukrayna’daki savaşta yer alan Rus birliklerinin komuta merkezini denetlediği bildirildi.

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Şoygu, Ukrayna’daki savaşta yer alan Rusya Birleşik Askeri Kuvvetleri Komuta Merkezini ziyaret etti.

Şoygu’ya, Rusya’nın Ukrayna’daki birliklerinden sorumlu komutanı Sergey Surovikin savaştaki durum ve hedefler hakkında bilgi verdi.

Türkiye’den çift tescilli Rus uçaklarına yasak geldi

Rusya’nın en büyük tur operatörlerinden Pegas Tour, Türk makamlarının 1 Kasım’dan itibaren çift tescilli yolcu uçaklarının Türkiye’nin hava sahasından uçuşlarını yasakladığını aktardı.

RBK Haber, yaptırımlardan sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kararıyla yerli şirketler sahip olduğu yabancı uçakları ülke içerisinde tescil ettiğini hatırlatırken, ancak bazı ülkelerdeki havacılık otoritelerinin bu uçakların daha önce sahip olduğu sicilleri iptal etmemesi nedeniyle çifte tescil sorunu ortaya çıktığını vurguladı.

Bermuda, tescilleri iptal etmiyor

Ulaştırma Bakanlığı, Uluslararası Sivil Havacılık Konvansiyonu veya diğer ismi ile Chicago Konvansiyonunun 44. Maddesine göre Bermuda’nın Rusya Federasyonu’nda kayıtlı ve işletilen uçakları sicilinden çıkarması gerektiğini vurgula

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img