spot_img
-6.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemİran, Rusya'yla yaklaşık 4 milyar dolarlık doğal gaz anlaşması imzaladı

İran, Rusya’yla yaklaşık 4 milyar dolarlık doğal gaz anlaşması imzaladı

İran Petrol Bakanı Cevad Ovci, Rusya’yla doğalgaz sahalarının geliştirilmesi ve ihracatını kapsayan yaklaşık 4 milyar dolarlık anlaşma imzaladıklarını söyledi.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’ya göre, Ovci, kabine toplantısı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, enerji konusundaki gelişmelere değindi.

Ovci, “Doğal gaz sahalarının geliştirilmesi ve ihracatı için nakil hatları konusunda Rusya’yla 4 milyar dolar civarında bir anlaşma yaptık.” dedi.

Rusya’nın enerji şirketi Gazprom’la yaklaşık 40 milyar dolarlık ön anlaşma imzaladıklarını hatırlatan Ovci, bir diğer Rus enerji şirketi ZN Vostok’un da İran’da yatırım yaptığını kaydetti.

Yakın zamanda Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, İran ile yakın gelecekte Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) arasında serbest ticaret bölgesi anlaşması imzalanacağını bildirmişti.

Rusya-İran hükümetlerarası komisyon toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında konuşan Novak, iki ülkenin şirketlerinin halihazırda makine mühendisliği, otomotiv ve uçak üretimi alanlarında ortak projeler üzerinde anlaşmalar yaptığını söylerken, Rusya’nın da üyesi olduğu AEB ülkeleri ile serbest ticaret bölgesi anlaşması imzalamayı kabul ettiklerini açıkladı.

Ocak-Ağustos 2022 sonuçlarına göre Rusya ve İran arasındaki ticaret hacmi bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 36,4 oranında artarak 3,3 milyar dolara çıkarken, 2022 sonunda karşılıklı ticarette rekor kırılacağını tahmin ettiklerine dikkat çeken Novak, “Dış yaptırım baskısına rağmen ülkelerimiz arasındaki ticari ve ekonomik işbirliği istikrarlı bir büyüme göstermeye devam ediyor. Bu yılın ilk sekiz ayında ticaret hacimleri 3,3 milyar dolara ulaştı. Pozitif dinamikleri koruyarak rekor hacimlere ulaşacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

Novak, son üç yıldır ülkeler arasında gerçekleştirilen geçici anlaşmalar kapsamındaki bazı mal türlerinde gümrüksüz ticaretin iki katına çıktığını da hatırlattı.

Rusya Federal Gümrük Servisi’ne göre, 2021’de Rusya ile İran arasındaki karşılıklı ticaret hacmi 2020’ye göre yüzde 81,4 artarak 4 milyar dolara ulaşmıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img