spot_img
-3.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 7 Kasım 2022

Rusya’da dün neler oldu? 7 Kasım 2022

Dün, 7 Kasım 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Putin, orduya çağrılanlardan 50 bin kişinin muharebe birliklerinde yer aldığını bildirdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkedeki kısmi seferberlik kapsamında orduya çağrılanlardan 50 bin kişinin muharebe birliklerinde yer aldığını söyledi.

Rusya’nın Tver bölgesini ziyaret eden Putin, Zavidovo kentinde, Tver Bölge Valisi İgor Rudenya ile bir araya geldi.

Ülkedeki kısmi seferberlik kapsamında orduya çağrılan askerlerin son durumuna dair açıklamalarda bulunan Putin, “50 bin kişi muharebe birliklerinde yer alıyor. Diğerleri çatışmalara henüz katılmadı. Ancak 80 bin kişi operasyon bölgesinde bulunuyor.” dedi.

Putin, geriye kalanların Rusya’daki askeri poligonlarda eğitim gördüğünü belirtti.

Putin’in G20’ye katılımı bu hafta belli olacak

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in G20 Liderler Zirvesi’ne katılımına ilişkin kararın bu hafta sonundan önce belli olacağını söyledi.

Gazetecilerle düzenlediği günlük basın toplantısında konuşan Peskov, Rus liderin G20 Zirvesi’ne katılıp katılmayacağı hakkındaki soruları “Bu hafta içerisinde belli olacak” diye yanıtlarken, katılımın henüz kesin olmadığını, ancak netleştiğinde basına bilgi verileceğini ifade etti.

Yakın zamanda TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi’nde konuşan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Putin ile birlikte tahılı fakir ülkelere ücretsiz gönderme konusunda hemfikir olduklarını belirtmiş, bu konuyu da G20 Zirvesi’nde geniş çaplı görüşme kararı aldıklarını söylemişti.

“Kremlin’in aşçısı” olarak anılan Prigojin, ABD Kongre ara seçimlerine müdahale ettiklerini belirtti

“Kremlin’in aşçısı” olarak anılan Rus iş insanı Yevgeniy Prigojin, ABD’deki seçimlere müdahale ettiklerini belirterek, “Müdahale ettik, müdahale ediyoruz ve müdahale etmeye devam edeceğiz. Bildiğimiz şekilde, nazikçe, kesin olarak, cerrahi ve kendi yöntemimizle.” dedi.

Prigojin’e ait “Konkord” adlı şirket tarafından yapılan yazılı açıklamada, Prigojin’in, ABD’de 8 Kasım Salı günü düzenlenecek Kongre ara seçimlerine müdahale etmeye çalıştığına dair basında yer alan iddialara ilişkin yanıtına yer verildi.

Söz konusu iddiaları kabul eden Prigojin, “Müdahale ettik, müdahale ediyoruz ve müdahale etmeye devam edeceğiz. Bildiğimiz şekilde, nazikçe, kesin olarak, cerrahi ve kendi yöntemimizle. Nokta atışı operasyonlarımız sırasında hem böbrekleri hem de karaciğeri aynı anda alacağız.” yorumunda bulundu.

Macron, Türkiye, Çin ve Rusya’yı Afrika’da emperyalist güç olmakla suçladı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye, Çin ve Rusya’yı Afrika’da emperyalist güç olmakla suçladı.

Mısır’da düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 27. Taraflar Konferansı öncesi gençlerin sorularını yanıtlayan Macron, Fransa’nın Afrika kıtasıyla ilişkilerde zor bir dönemden geçtiğini söyledi.

Macron, Fransa’nın Afrika kıtasındaki sömürgeci geçmişi için “Geçmişin (sömürge döneminin) ağırlığı omuzlarımızda.” ifadesini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı öte yandan Afrika’da son dönemde bazı ülkelerde Fransız karşıtlığının yükselişe geçtiğini, bunun büyük ölçüde Rusya dahil birkaç ülkenin finanse ettiği sosyal medya kullanıcıları ve aktivistler üzerinden yürütüldüğünü iddia etti.

Macron, “Çinliler, Ruslar, Türkler, Afrika’da Fransızlardan veya diğerlerinden daha iyisini mi yapıyor? Bizden 10 kat daha beterini yapıyorlar.” diyerek, bu ülkeleri sömürgeci ve emperyalist güç olmakla suçladı.

Rusya’da otomobil satışları ekimde yüzde 62,8 düştü

Rusya’da otomobil satışları, ekimde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 62,8 azalarak 45 bine geriledi.

Merkezi Rusya’da bulunan Avrupalı İşletmeler Birliği (AEB) tarafından yayımlanan rapor, yaptırımlar nedeniyle otomobil sektöründeki daralmanın sürdüğünü ortaya koydu.

Yeni otomobil satışlarının yüzde 62,8 azalarak 45 bine gerilediğinin kaydedildiği raporda, Rus otomobil üreticisi Avtovaz’ın yeni otomobil satışlarının da yüzde 25 düştüğü belirtildi.

Gümrükten devlet bütçesine aktarılan gelirde düşüş gözlemlendi

Rusya Federal Gümrük Servisi (FTS), Ocak-Ekim 2022 döneminde federal bütçeye 5 trilyon rubleyi geçen gümrük geliri aktarıldığını belirtirken, bu rakamların bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,7 daha düşük olduğunu açıkladı.

2022 yılının ilk 10 aylık sonuçlarına göre Rusya Federal Gümrük Servisi’nin devlet bütçesine 5 trilyon 240 milyar ruble aktardığı belirtilen raporda, “2022’nin ilk 10 ayı için gümrükler tarafından federal bütçeye aktarılan gelirler, 2021 yılının ayın dönemine kıyasla yüzde 4,7 daha düşük olarak gerçekleşti” ifadelerine yer verildi.

Putin savcılık kadrosunu artırdı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülke genelinde savcılık kadrosunun 2 bin 788 kişi artırılmasına ilişkin kararnameyi imzaladı.

Kremlin’de yayınlanan kararname metnine göre askeri savcılığın toplam personelinin 3 bin 583’e, sivil savcılık personel sayısının ise bin 165 kişi artırılarak toplamda 54 bin 198 kişiye çıkarılması talimatı verilirken, daha önce Rusya’da savcılık personel sayısının toplam 5” bin 410 kişi olduğu hatırlatıldı.

Cezayir, BRICS’e üyelik başvurusunda bulundu

Cezayir’in BRICS ülkeleri (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) grubuna resmen üyelik başvurusunda bulunduğu bildirildi.

Cezayir Dışişleri Bakanlığı Büyük Ortaklıklar Özel Temsilcisi Leyla Zarruki, Cezayir Devlet Radyosu’na yaptığı açıklamada, ülkesinin BRICS’e üyelik başvurusu yaptığını duyurdu.

Zarruki, Cezayir’in üyelik başvurusu için gerekli tüm dosyaları sunduğuna vurgu yaparken, daha fazla ayrıntıya yer vermedi.

Rusya ve Çin arasındaki ticaret hacmi yüzde 33 artış gösterdi

Ukrayna’daki askeri operasyon sonrası Doğu ülkeleri ile ticari ilişkileri daha da pekişen Rusya’nın Ocak-Ekim 2022 döneminde Çin ile arasındaki ticaret hacmi yıllık yüzde 33 artarak 153,9 milyar dolara ulaştı.

Otomobil, cep telefonu ve ev eşyası markalarının Rusya’dan çekilmesiyle Çinli şirketlerin ürünlerine yönelik talep hızla artarken, Çin Gümrük Genel İdaresi tarafından yapılan açıklamada, ocak-ekim döneminde Rusya ile Çin arasındaki ticaret hacminin 153,938 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

Bu yılın ilk 10 ayında Çin’den Rusya’ya yapılan ihracat hacmi yüzde 12,8 artarak 59,596 milyar dolara ulaşırken, Rusya’dan yapılan mal ve hizmet ithalatı ise yüzde 49,9 artarak 94,342 milyar dolara ulaştı.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’den Rusya-Ukrayna savaşının durdurulması çağrısı

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Rusya-Ukrayna savaşının sona erdirilmesi çağrısında bulundu.

Sisi, Şarm el-Şeyh kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 27. Taraflar Konferansı’nın (COP27) açılışında yaptığı konuşmada, “Rusya-Ukrayna savaşının ekonomimiz ve dünya ekonomisi üzerinde etkileri ışığında, bu savaşın son bulması çağrısında bulunuyorum. Liderler ile birlikte savaşın durmasına yönelik harekete geçmeye hazırız.” ifadelerini kullandı.

Donetsk’te demir yolları yönetim binasının Ukrayna güçlerince vurulduğu bildirildi

Yakın zamanda referandum sonrası Rusya topraklarına katılan Donetsk’te şehir merkezinde yer alan demir yolları yönetim binasının Ukrayna ordusu tarafından vurulduğu belirtildi.

Donetsk kentinin Belediye Başkanı Aleksey Kulemzin, Rus devlet kanalı Rossiya 24’e yaptığı açıklamada, Ukrayna askeri güçlerinin, Donetsk şehrindeki demir yolları yönetim binasına ABD üretimi HIMARS çok namlulu roketatar füzeleriyle saldırı düzenlediğini bildirdi.

Lancome ve Yves Saint Laurent, Rusya’ya kozmetik tedarikine devam edecek

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, dünyaca ünlü kozmetik markaları Lancome, Redken, Yves Saint Laurent, Giorgio Armani ve Kerastase’in ülkeye ürün sevkiyatına hazır olduğunu bildirmesi nedeniyle paralel ithalat listesinden çıkarıldığını duyurdu.

Rusya’nın güneyine uçuş kısıtlamaları uzatıldı

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı (Rosaviatsia), Güney ve Orta Rusya’daki bazı havaalanlarına uçuşlar için getirilen geçici kısıtlamanın 15 Kasım’a kadar uzatıldığını duyurdu.

Sözü edilen havaalanları arasında Anapa, Belgorod, Bryansk, Voronej, Gelencik, Krasnodar, Kursk, Lipetsk, Rostov-na-Donu, Simferopol ve Elista havalimanları yer alıyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img