spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya Güvenlik Konseyi: Batı, Rusya'ya karşı yeni bir soğuk savaş ilan etti

Rusya Güvenlik Konseyi: Batı, Rusya’ya karşı yeni bir soğuk savaş ilan etti

Rusya Güvenlik Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Aleksandr Venediktov, SSCB ile ABD arasındaki “Küba Krizi”nin 60. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, Batı’nın Rusya’ya karşı yeni bir soğuk savaş ilan ettiğini söyledi.

Küba Krizi tecrübelerinin ve kriz sonrası gözlemlenen barış ortamının şu an Moskova’ya karşı resmen yeni bir soğuk savaş ilan eden Batı için ders niteliği taşıdığına işaret eden Venediktov, konuşmasında, “1962 yılında Küba Füze Krizi ve sonrasında yaşanan olaylar, iki süper gücün tüm insanlığın yararına ortak yapıcı çalışma adına aralarındaki derin ideolojik farklılıkları nasıl bir kenara bırakabileceğinin bir örneğidir. Bu nedenle Küba krizini başarılı bir şekilde çözme deneyimi Washington liderliğindeki kolektif Batı tarafından incelenmeli, üzerinde çalışılmalıdır” diye konuştu.

Rusya’ya karşı yeni bir soğuk savaş ilan eden kolektif Batı’dan Rusya’ya nükleer savaşla ilgili sözlü tehditler yapıldığına dikkat çeken Venediktov, nükleer bir savaşın asla yaşanmaması için Rusya’nın büyük çaba sarf ettiğini vurgulayarak, “Nükleer bir savaşın kazananının olmayacağını ve asla gerçekleşmemesi gerektiğini defalarca dile getirdik. Dünyadaki herhangi bir ülke tarafından nükleer füze kullanma risklerini en aza indirmek için her şeyi yaptık” ifadelerini kullandı.

SSCB ile ABD arasındaki çatışmanın sona ermesinden sonra geçmişe gitmiş gibi görünen nükleer tehdit hayaletinin yeniden ufukta belirdiğini vurgulayan Güvenlik Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı, bunun kesinlikle Rusya’nın suçu olmadığını belirtirken, nükleer savaş tehditlerinin ABD olmak üzere kolektif Batı’dan geldiğini de sözlerine ekledi.

Konferansta söz alan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD ile Rusya arasındaki ilişkilerin şu anda sıfıra yakın bir seviyede olduğunu söylerken, “Rus-Amerikan ilişkilerinin şu an Soğuk Savaş’ın en kötü dönemleriyle karşılaştırılabilir, sıfıra yakın, son derece içler acısı bir durumda olduğu bir sır değil” diye konuştu.

Dışişleri Bakan Yardımcısı, ABD’nin prensipte müzakere yeteneğinden yoksun bir ülke olduğunun altını çizerken, doğrudan Kiev rejimini Rus topraklarına saldırması için zorladığını, bunu yaparken de Rusya’ya karşı nükleer şantaj kullandığını söyledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img