spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelRus sürücülere dijital ehliyet imkanı sunulacak

Rus sürücülere dijital ehliyet imkanı sunulacak

Rusya İçişleri Bakanlığı Trafik Denetleme Müdürlüğü (GIBDD) Başkanı Mihail Chernikov, ülkedeki otomobil sürücülerinin 1 Ekim’den itibaren trafik kontrollerinde ehliyetlerini elektronik formatta gösterebileceğini açıkladı.

Bu amaç için Gosuslugi (e-devlet) platformunun gosuslugi Avto mobil uygulamasını indirmenin yeterli olacağını söyleyen Chenikov, “Bu yıl 1 Ekim’den itibaren, Gosuslugi Avto mobil uygulamasında elektronik bir hizmet başlatmayı planlıyoruz. Sürücüler bu uygulamadaki ehliyetlerini trafik polislerine gösterebilecek” şeklinde konuştu.

Chernikov, elektronik ehliyet kullanımının ilk etapta test amaçlı olarak uygulamaya konulduğunu vurgularken, aynı zamanda bu prosedürün yasama düzeyinde uygulamaya konulması amacıyla karayolu trafik yönetmeliklerinde değişiklikler olacağını aktardı.

Aynı zamanda, internet erişimi olmayan bölgeler de dahil olmak üzere, hizmetin ülke genelinde kullanılabilir hale getirilmesi için çalışmalar devam ediyor.

14 Eylül’de Rusya İçişleri Bakanlığı Trafik Denetleme Müdürlüğü (GIBDD), başkent Moskova’da bilgi sistemlerindeki teknik bir arıza nedeniyle sürücü belgesi başvurularının geçici olarak askıya alındığını bildirmişti.

GIBDD Moskova Bölge Müdürlüğü, ehliyet almak isteyen sürücüler için başvuru süreçlerinin ne zaman başlayacağına dair süre vermezken, resmi Telegram kanalından yaptığı açıklamada, “Bilgi sisteminin çalışmasıyla ilgili olmayan idari prosedürler her zamanki gibi gerçekleştirilecektir” ifadelerini kullandı.

Başkentteki tüm GIBDD şubelerinde sürücü belgelerinin verilmesinin askıya alındığı da vurgulandı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img