spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMoskova'daki KOBİ’lerin cirosunda yüzde 33 artış kaydedildi

Moskova’daki KOBİ’lerin cirosunda yüzde 33 artış kaydedildi

 Moskova Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, yıl başından bu yana başkentteki küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) cirosunun yüzde 33 arttığı belirtildi.

En yüksek ciro artışının ticaret alanında kaydedildiği ifade edilen açıklamada, bu sektörde faaliyet gösteren KOBİ’lerin 2022’nin ilk 8 ayı içinde 913 milyar ruble ciroya ulaştığı, bu rakamların da toplam cironun yüzde 36’sına denk geldiği vurgulandı.

Ekonomiden sorumlu belediye başkan yardımcısı Vladimir Yefimov, KOBİ’lerin toplam ticaret ve hizmet cirosu içindeki payının bir yıl önce yüzde 21,8 olduğunu hatırlatırken, bu yıl ise yüzde 23,5’e ulaştığının altını çizerek, “Moskova’da küçük ve orta ölçekli işletmelerin cirosu sadece sekiz ayda 2,55 trilyona ulaştı. Bu sonuçlar, parasal olarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33 daha fazla” diye konuştu.

2022’nin başından bu yana 8 ay boyunca KOBİ’lerin geçen yılın aynı dönemine göre aylık gelirlerini ortalama yüzde 30 artırdığını söyleyen Yefimov, en büyük satış hacminin 362,3 milyar rubleyle haziran ayında gerçekleştiğini ekledi.

Başkent Belediyesi verilerine göre kültür ve spor alanında KOBİ’lerin cirosu 87,9 milyar rubleye yükselirken, nakliye ve lojistik şirketleri ise cirolarını yılbaşından bu yana yüzde 62,1 artırarak 104,8 milyara ulaştırdı.

İnşaat sektörü ise toplam cirosunu yüzde 53 yükselterek 61,9 milyar rubleye çıkardı.

Daha önce Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, KOBİ’lere imtiyazlı kredi koşullarını 2023’ün sonuna kadar uzattıklarını duyurmuş, programın uygulanması için 1,21 milyar ruble sübvansiyon tahsis edeceklerini bildirmişti.

Bu sayede bankaların 10 bin civarında işletmeye daha önce verilen kredilere uygulanan faiz oranlarını yeniden yapılandırma imkanı vereceğine işaret eden Sobyanin, mevcut koşulları gelecek yılın sonuna kadar sürdürebileceklerini tahmin ettiğini sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img