spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemKremlin’den Kuzey Kıbrıs’a uçak seferleri iddialarına yanıt

Kremlin’den Kuzey Kıbrıs’a uçak seferleri iddialarına yanıt

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya’dan Kuzey Kıbrıs’a uçak seferleri düzenleneceğine dair basında çıkan iddiaları yalanlarken, kimsenin şu ana kadar böyle bir karar almadığını söyledi.

Bir gün önce Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile Rusya’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne olası uçuşların başlatılması konusunu görüştüğünü söylemiş, bazı gazetelerde uçak seferlerinin şimdiden planlandığı iddia edilmişti.

Gazetecilerle düzenlenen günlük basın toplantısında konuşan Peskov, halihazırda Putin’in programında Erdoğan ile telefon görüşmesinin yer almadığını da iletti.

Referandum

Donetsk, Lugansk, Kherson ve Zaporijya’da başlayan referanduma da değinen Kremlin Sözcüsü, bölgelerdeki referandum sonuçlarının izleneceğini, oradaki halkın tercihini Rusya’ya katılmaktan yana kullanması halinde Devlet Duması ve Putin’in vereceği kararın bekleneceğini ifade etti.

Peskov, “Elbette hem parlamentomuzun hem de devlet başkanımızın kesin kararı, gerekli belgelerin imzalanması ve birtakım işlemlerin yapılması gerekecek. Her şey mevcut mevzuata sıkı sıkıya bağlı kalınarak yapılacak. Ancak ilk başta referandumun sonuçlarını bekleyip göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Seferberlik

Gazetecilerin kısmi seferberliğin açıklandığı gün sosyal medyadaki endişeleri ve verilen tepkilerle ilgili sorularını da yanıtlayan Peskov, “Kısmi seferberlik ilanıyla ilgili histerik tepkiyi anlamak zor. Evet açıklamadan sonraki ilk saatlerde aşırı duygusal yorumları anlayabiliyorduk. Bir bilgi eksikliği vardı, ancak şimdi çok fazla bilgi var ve her şey netleştirildi” diye konuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img