spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelSeferberliğe katılacak yedek askerlerin ne kadar maaş alacağı belirlendi

Seferberliğe katılacak yedek askerlerin ne kadar maaş alacağı belirlendi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, sadece yedekte bulunan vatandaşların tabi olduğu “kısmi seferberlik” kararı sonrası, askeri operasyona katılacakların ne kadar aylık maaş alacakları belli oldu.

Yakutistan askeri komiseri Aleksandr Avdonin, kısmi seferberliğin bir parçası olarak Silahlı Kuvvetler saflarına alınan yedek askerlerin aylık en az 205 bin ruble (62 bin 500 Türk lirası) maaş alacağını belirtirken, bu maaşa ek olarak bölge valiliklerinin belirlediği ek ücretlerin de ödeneceğini söyledi.

Ek ödeneklerle birlikte aylık maaşın 300 bin rubleyi bulabileceğini söyleyen Avdonin, “Seferberlik için çağrılan tüm vatandaşlar, yasal olarak sözleşme kapsamında alınan askeri personele eşit oluyor. Bu nedenle aynı miktarda para yardımı alıyorlar. Pozisyon ve askeri rütbeye bağlı olarak en az maaş 205 bin ruble” diye konuştu.

Avdonin, kısmi seferberlik kapsamında her şeyden önce en fazla üç yıl önce orduda görev yapan ve askerlik vasıflarına sahip olan gençlerin çağrıldığını hatırlatırken, 300 bin kişilik rezervlerden askeri operasyon ve savaş tecrübesi olan, askeri teknik, teçhizat ve benzeri uzmanlığı bulunan vatandaşların öncelik taşıdığını da sözlerine ekledi.

Rusya’ya bağlı Kırım Cumhuriyeti lideri Sergey Aksyonov, kısmi seferberliği organize edecek olan tüm bölge yönetimlerinin aylık maaşlara ek olarak ilave para yardımı yapacağını söylerken, “Ancak işi en çok hangi bölge daha fazla ekstra ödeme yapabilir rekabetine dönüştürmemek lazım. Her bölgenin farklı fırsatları var ve miktar federal düzeyde olmalı” diye konuştu.

Kremlin’den yayımlanan ve 21 Eylül itibariyle başlayan kısmi seferberlik için Putin’in imzaladığı kararnameye göre, seferberlik yoluyla askerlik hizmetine çağrılan Rusya Federasyonu vatandaşları, Rus ordusunda sözleşme kapsamında görev yapan askeri personel statüsüne sahip olacak.

Seferberlik için çağrılanlara sözleşmeli askerlerin maaşları seviyesinde ödeme yapılacak.

Sözleşmeli askerlerin sözleşme süreleri, seferberlik süresi sonuna kadar devam edecek.

Kısmi seferberlik döneminde sözleşmeli askerlik yapanlar ve seferberlik için askerlik hizmetine alınanlar ancak yaş ve sağlık durumları nedeniyle veya mahkemece hürriyetten yoksun bırakılmaları halinde görevlerinden çıkarılabilecek.

Bununla birlikte 3 veya çok çocuklu ailelere sahip olan erkekler seferberlikten muaf tutulacak.

Savunma sanayisinde çalışan Rus vatandaşları da seferberlik hizmetine dahil olmayacak

Kararnameye göre, Rus hükümeti kısmi seferberlik faaliyetlerini finanse edecek, Rus ordusunun ihtiyaçlarını gidermek için gereken önlemleri alacak.

Valiliklere, seferberlik çağrısı sırasında her bölge için Savunma Bakanlığının istediği asker miktarını belirlenen süre içinde sağlama talimatı verildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img